Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya'da Şirket Kurmak
 • 2021-06-30
 • 386

Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya'da Şirket Kurma İşlemleri ile ilgili her konuda sizlere uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.

Almanya'da Şirket Kurma İşlemleri ile ilgili her konuda sizlere uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.

Almanya’da şirket kurmak istiyorsanız, şirket formları hakkında bilginiz olması gerek.  Almanya’daki en önemli şirket türleri, GmbH (A Gesellschaft mit beschränkter Haftung) limited şirket ve AGs (Aktiengesellschaft) olup  anonim şirket formudur. Bu yazımızda sizlere GmbH şirket formundan bahsedeceğiz.

GmbH

Almanya’daki en popüler şirket türüdür. 1 milyondan fazla bu formda şirket vardır. Bunun sonucunda Almanya’daki en popüler şirket formu olmuştur. Hatta şahıs şirketlerini bile geride bırakmaya başlamıştır. GmbH bağımsız bir tüzel kişiliktir. Sebebi ise kendi hakları ve yükümlülüğü olan tüzel kişiliğe sahip olmasıdır. Şöyle bir örnek vermek uygun olacaktır, pay sahiplerinden habersiz dava açılabilir.

GmbH’nin müdür, ortaklar ve genel kurul olmak üzere 3 tane organı vardır.

Kuruluş İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle GmbH kuruluşu için bir veya daha çok gerçek yâda tüzel kişiliklerle oluşturulur.

Yapılacaklar Listesi

 1. Kurulacak şirketin işletme konusunu kararlaştırılmak
 2. Ticaret ve Sanayi Odaları ile işletme konusunu kontrol etmek
 3. Şirket Ana Sözleşmesini Hazırlamak
 4. Şirkete Banka Hesabı Açmak
 5. Şirket Ana Sözleşmesinin Noter Tarafından Tasdiklenmesi
 6. Esas Sermayeyi Ödemek
 7. Ticaret Siciline Noter Arayıcılığı ile Başvurmak
 8. Ticaret sicilinin İnceleme Prosedürlerini Uygulamak
 9. İşletme Tescilinin Yapılması
 10. GmbH’nin Ticari Siciline Tescil ve Tescil Beyanı Yapmak ( Bununla birlikte GmbH tüzel kişilik sahibi olur)

GmbH’nin Minimum Sermayesi

Şirket kuruluşu için en az sermaye miktarı 25.000,00 Euro’dur. Yasalara göre, ticaret siciline başvuru yapıldığı zaman sermaye miktarının en az yarısının bankaya yatırılmış olması gerekir.

Almanya’da Şirket Banka Hesabı Açma

Almanya’da yaşayan yabancıların banka hesabı açması zor olabilir. Bazı bankalar müşterileri ile yüz yüze konuşmak isterler. Her banka böyle davranmaz tabi ki, Almanya’da bulunmasanız bile rahatlıkla banka hesabı açabileceğiniz bankalar vardır.

Şirket Ortaklarının Sorumlulukları

GmbH bir veya daha fazla müdür ile temsil edilir. Ortaklar sürekli veya belli bir süreliğine şirket sözleşmesi ile yâda daha sonra atanırlar. GmbH kendi sorumlulukları ve borçları ile sorumludur. Ortaklar kişisel malları ile sorumluluktan uzaktır.

Şirket Tescili İçin Gerekli Belgeler

 1. Şirket Sözleşmesi
 2. Şirket Sözleşmesinde tayin edilmediyse, müdürün meşruiyetini gösteren belgeler
 3. Genel Müdürün imzaladığı ortakların listesi
 4. Ayni Sermaye durumunda: ayni katkı payı, nominal toplamın eşit olduğunu ispatlayan belgeler
 5. Sermayenin tamamının şirkete ait olmasına dair açıklama

GmbH’nin İş Mektuplarında GmbH’nın adı, yasal formu, merkezi, kayıtlı ticaret sicilinin adı ve sicil numarası, bütün müdürlerin ismi gibi ayrıntılar bulunmalıdır.

Yabancı Olarak Almanya’da Nasıl Şirket Kurarız?

Almanya’da şirket kurmak veya müdür olmak kişilerin uyruğuna bakılmaz. Yabancı bir kişi müdür olabilir hatta şirket bile kurabilirler. Yerleşim izni olan yabancı bir müdür izin almadan GmbH’yi yönetebilir. Benzer durumlar Avrupa Birliği vatandaşları için de geçerlidir. Ancak AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının şirket yönetmesi için ikamet izni alıp almamaları konusu sürekli tartışılıyor. Son zamanlarda bunun zorunlu olmasına gerek olmadığına karar verilmiştir.

Almanya’da serbest meslek sahibi olmak isteyip de ikamet izni olmayan kişilerin özel bir izin almalarına gerek yoktur. Seyahat süresi 90 günden az ise Schengen vizesi almaları yeterlidir. 90 günden fazlaysa Serbest Meslek Vizesi alınmalıdır. Bu vize alman enstitüsüne veya konsolosluğuna başvuru yapmaları lazımdır. İlgili kişiler talebi yabancılar polisine iletir. Almanya’daki yabancılar polisi kararı birkaç ay içinde açıklarlar

Adlone Consultigne olarak şirket kurulumu için gerekli tüm aşamalarda gerekli olan bütün konularda sizlere en ufak ayrıntıya kadar yardımcı oluyoruz.