Almanya’da Denklik Belgesi

Almanya’da Denklik Belgesi

Almanya’da Denklik Belgesi

Almanya’da Denklik Belgesi Nedir?

Yurt dışında çalışacağınız zaman sizden istenen denklik belgesi, yaşadığınız ülkede aldığınız eğitim diplomasının yurt dışında eğitimini tamamlayan birinin aldığı diplomaya denkliğini tespit etme amacıyla istenir. Bu doğrultuda Almanya'da denklik belgesi de araştırılan bir konu olmaktadır.

Yani gideceğiniz ülkeye göre sizin yaşadığınız ülkede aldığınız diplomanızın, Almanya’da denkliğini öğrenmek ve tespit etmek amacıyla istenen resmi bir belgedir.

Mesleki yeterliliğinizi kanıtlamak için Almanya’da denklik belgesi hakkında başvuruda bulunmalısınız.

Elbette Almanya’da denklik almak için seçeceğiniz meslek ile ilgili bir ustalık veya bir diploma belgenizin olması gerekmektedir. Almanya’da denklik almak için ise önce yapacağınız mesleğin Almanya’da ne kadar popüler ve aranan bir meslek olduğunu araştırmalısınız.

Almanya dışı yükseköğretim kurumundan aldığınız bir diploma ya da mesleki yeterliliğinizi gösteren bir dereceniz var ise bu belgeler Almanya’da denklik belgesi almak için uygundur. Eğer dereceniz kabul edilir ise geri dönüş yapacaklardır.

Kabul süreci şöyle işler;  

Öncelikle sizin bilgileriniz bir Alman derecesiyle karşılaştırılır.

Almanya’da denklik için mesleki yeterliliğinizi kanıtlamak istiyorsanız başvuruda bulunmalısınız. Başvuruda bulunmadan önce bir danışmanlık hizmeti almanız işleri ve nihai sonucu hızlandıracak ve kesinleştirecektir.

Diğer ülkelerden derece veya diploması olan bütün herkesin Almanya’da denklik alma hakkı vardır. Almanya’da denklik almak için Almanya’da oturma izni veya Almanya’da vatandaşlık izni almanız gerekmemektedir.

 

Almanya’da Denklik Başvurusu Yapmanız için Gereken Belgeler:  

Başvuru yaparken muhatap olacağınız kurumlarda çalışan kişiler Almanca konuştuğu için denklik belgesi başvurunuzdan önce bir danışmanlık hizmeti almanız size fayda sağlayacaktır.

• Kimlik belgesi   

• Mesleki yeterlilik kanıtı  

• Diploma  

• Mesleki yeterliliğinizin hakkında bilgiler ve süresi  

 

Almanya’da çalışmak için denklik belgesi almalı mıyım?

Almanya’da denklik belgesi almanız vizenin daha kolay çıkmasını ve Alman hükümetinin size güvenmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla çok önemli ve es geçilmemesi gereken bir maddedir.   

Eğer Almanya’da denklik alacağınız meslekler avukat, doktor, mühendis vb. meslekler ise kesinlikle denklik almalısınız.

 

  

Almanya’da denklik belgesi için ücret var mıdır?

Almanya’da denklik belgesi almak için maliyetler değişebilir çünkü vereceğiniz denklik deniz yolu ile Almanya’da ki ilgili mecralara gider. Bu süreç yaklaşık olarak 1 ile 2 ay arasında değişmektedir.

Almanya’da ki denklik belgeniz onaylandığı zaman, gerekli belgelerin hazırlanması için bir danışmanlık firmasıyla anlaşabilirsiniz. Bu sizin sonuca daha doğru ve kesin bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Tabi bu danışmanlık hizmetinin de bir ücreti olacaktır.

 

Almanya’da denklik almak için para desteği alabilir miyim?

Eğer İş Bulma Kurumuna ya da Jobcenter web sitesinde kaydınız varsa buralardan para desteği talep edebilirsiniz. Ayrıca bu iki kanal, size Almanya’da denklik alma ve olası bir eğitim ücreti konusunda masraflarınızı karşılayabilir. Eğer sizi reddederse başvurunuzu iptal etmek için yazılı bir belge göndermek gerekir.

 

Almanya’da denklik hakkında kimden bilgi alabilirim?

Almanya’da denklik hakkında bilgi için bir danışman bulmanız sizin için iyi olacaktır. Danışman olacak kişi, Almanya’da denklik alma hakkında kendisinin nereden sorumlu olduğunu ve size neler yapmanız gerektiğini açıklar.

Denklik alma konusunda anlaştığınız danışman size iyi tavsiyeler verebilirler. Burada size hizmet edecek kişi Almanya’da denklik alma hakkında bütün adımlarınızda size bilgiler verecektir.

  

Almanya’da Denklik alma işlemi ne kadar sürer?

Almanya’da Denklik alma işlemi üç aydan fazla sürmez. Eğer zorlu bir süreç ise biraz daha uzun sürebilir. Denklik belgeniz Almanya standartlarına uygun olduğu zaman Almanya’da bulduğunuz iş yerinin size iş davetiyesi göndermesinden sonra direkt olarak Almanya’ya gidebilirsiniz.

Söz konusu Almanya'da denklik belgesi olduğunda Adlone Consulting olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.