Almanya Turistik Vize

Almanya Turistik Vize

Almanya Turistik Vize

Almanya Turistik vizesi ile kısa süreli Schengen ülkelerinde gezebilirsiniz

                                                        

Almanya turistik vize kısa süreli vize türü olan Schengen vizesi içerisinde yer alır. Schengen vize kurallarına göre başvuruda yaş durumuna, mesleki duruma, seyahat tarihlerine, konaklama ve ulaşım bilgilerine ve finansal bilgilere bakılmaktadır. Kişi Schengen vizesi ile seyahatini Almanya’dan başlatırsa seyahat tarihleri arasında diğer Schengen ülkelerinde de rahatlıkla dolaşabilir.  

 

ALMANYA TURİSTİK VİZE İÇİN GEREKEN EVRAKLAR 

 

  • Standart belgeler ( seyahat dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 sayfası boş olan PASAPORT, son 6 ay içerisinde çekilmiş BİYOMETRİK FOTOĞRAF )  

  • Finansal durumu gösteren gelir belgeleri ( seyahati süresince masraflarını nasıl karşılayacağını banka hesap durumunu gösteren vs. belgeler )  

  • Tapu, kira geliri, araç ruhsatı gibi ek gelir gösteren belgeler  

  • Ulaşım ve konaklama ile ilgili rezervasyon bilgileri 

  • Ülkeye tekrardan döneceğini gösteren gayrimenkul tapu belgeleri vs. 

  • Hangi Schengen ülkelerini ziyaret edecekse hepsinin belirtildiği bir vize talep dilekçesi 

  • Eksiksiz, doğru ve ıslak imzalı olarak doldurulmuş vize başvuru formu. Formu doldururken azami derecede önem göstermelisiniz. Yanlış veya gerçekliği ispatlanamayan bilgiler yazmamalısınız. 

  • Almanya turistik vizesi alacak kişi 18 yaşından küçükse ebeveynleri tarafından imzalanmış noter onaylı bir belge çıkartmalıdır. 

  • Almanya turistik vizesi alacak kişi Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni olan yabancı uyruklu biri ise en az 6 ay geçerliliği olan T.C. oturma izni belgesinin fotokopisini belgeler arasında sunmalıdır.  

 

Turistik vize müracaat belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Almanya turistik vize başvuruları doğrudan Almanya Konsolosluğuna yapılmamaktadır. Başvurular konsolosluk tarafından belirlenmiş vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Başvuru yapacak kişiler bölge ayrımı olmaksızın ikamet ettiği bölgeye en yakın Ankara, İstanbul, Trabzon, İzmir, Antalya, Bursa ve Gaziantep’te bulunan vize başvuru ofislerine yapabilmektedirler. Konsolosluk yetki alanı dışından yapılan başvurular daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. 

 

Almanya turistik vize başvuruları yaklaşık 10 – 15 gün süre içinde sonuçlanmaktadır. 

 

Almanya turistik vize ya da Schengen vize başvuruları seyahat tarihinizden 3 ay önce yapılmaktadır. Daha doğrusu en erken 3 ay en geç ise seyahat tarihinizden 15 gün öncesinde başvuru yapmanız doğru olacaktır.  

 

Ayrıca Almanya turistik vize veya Schengen vize başvurusunda hızlandırılmış başvuru seçeneği yoktur ama aciliyet gerekçesini bildiren bir dilekçe sunmak etkili olabilir.  

 

Almanya turistik vizesi başvurusunda bulunacak kişiler mesleki durumlarına ve seyahat amaçlarına göre evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Başvuru yapan kişi eğer bir öğrenci ise masraflarının nasıl karşılanacağını kanıtlamak için bir sponsor göstermelidir.  

 

Kişi şirket sahibi ise şirketi ile ilgili imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil kaydı gibi evrakları, şirketin banka hesap özetleri gibi evrakları da hazırlamak durumundadır. 

 

Kişi şirket çalışanı ise şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa yazılmış dilekçe, banka dökümü, maaş bordrosu, hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi gibi evraklar istenilen belgeler arasındadır.  

 

Başvuru yapan kişi bir çiftçi ise çiftçilik belgesi ve banka dökümü, serbest meslek sahibi ise bağlı bulunduğu meslek odasından temin edilen oda kayıt belgesi, vergi levhası banka dökümü gibi evraklar istenmektedir. Bunun gibi değişken mesleklerde evraklarda ufak tefek farklılıklar göstermektedir. Standart evrakların dışında konsolosluk veya temsilcilikler ek evraklar talep edebilirler. 

 

Bütün bu prosedür ve evrakları kendiniz yapabileceğiniz gibi zamanınız yoksa, daha az maliyetli ve güvenilir bir şekilde işlemlerinizi çözmek istiyorsanız Almanya turistik vize konusunda danışmanlık şirketimiz Adlone Consulting Danışmanlık size yardımcı olacaktır. Her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.