Almanya Vize Türleri

Almanya Vize Türleri

Almanya Vize Türleri

   Almanya vizesi için öncelikle kişinin prosedüre uygun bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaportu uygun olan kişinin daha sonra seyahat amacını belirlemesi de uygun olacaktır. Almanya vize türleri konusunda bilinmesi gereken noktalardan biri genel anlamda tüm vize çeşitlerinde ortak evraklar olduğu gibi vize türüne göre istenebilecek bazı farklı evrak türleri de bulunduğudur. Ayrıca kişinin mesleği de verilecek vizenin çeşidi ve evraklarını değiştirebilmektedir. 


 

Vize çeşidi belirlenip evraklar hazırlandıktan sonra Almanya Konsolosluğunun belirlediği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır. Vize sürecinin uzamaması ve red cevabının alınmaması için evrakların doğru ve hatasız bir şekilde hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Eğer bu işlemler ve prosedür konusunda çok fazla bilginiz yoksa bu konuda uzman ve deneyimli kişilerle çalışmanız sürecin uzamaması konusunda size fayda sağlayacaktır. 


 

Genel anlamda 2 çeşit Almanya vizesi bulunmaktadır. Bunlar ;

 

 1. SCHENGEN VİZESİ ( C Tipi Vize ) : Kısa süreli vize olarak ta adlandırılır. Seyahat süresi 90 günü aşmayacak şekilde olmalıdır. Bu yüzden önce seyahat amacının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu vize türünde vize başvurusu ilk gidilecek schengen ülkesine yapılmalıdır ancak bu süre içinde diğer schengen ülkelerine de giriş çıkışlar yapılabilmektedir. Schengen vize türleri de kendi içinde bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar ; 

 

 • Almanya Ticari Vizesi

 • Almanya Dil Okulu Vizesi

 • Almanya Turistik Vizesi

 • Almanya Öğrenci Vizesi

 • Almanya Aile  Ziyareti Vizesi

 • Almanya Akraba Ziyareti Vizesi

 • Almanya Transit Vize 

 

şeklindedir. 

 

 1. ULUSAL VİZE ( D TİPİ VİZE ) : Uzun süreli vize olarak ta adlandırılır. 90 günden fazla Almanya’da kalacak kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Ulusal vizede de gidiş amacı kesinlikle belirtilmelidir. Çünkü bu vize çeşidinin de kendi içinde türleri bulunmaktadır. Bunlar ; 

 

 • Almanya Çalışma Vizesi

 • Almanya Uzun Süreli Eğitim Vizesi 

 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi

 • Almanya Erasmus Vizesi 

 

şeklinde olabilmektedir. 


 

Kısa süreli vizede vize başvuru sonucu daha kısa sürede ulaşırken uzun süreli vizede sonucun ulaşması biraz daha uzun sürebilmektedir. Her iki vize türün de de evrakların randevu tarihinde ilgili kurumlara ulaştırılması ve belgelerin kesinlikle gerçeğe aykırı olmaması gerekmektedir. 


 

Almanya vize türleri konusuna dair işlemler ve prosedür hakkında bilginiz yoksa veya uğraşmak için zamanınız yoksa işlemlerinizin daha doğru bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız Adlone Consulting hizmetinizde olacaktır. Tüm soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.