Almanya'da Yatırıma Teşvik

Almanya'da Yatırıma Teşvik

Almanya'da Yatırıma Teşvik

Alman Devleti Yatırım Teşvik ve Hibelerden Faydalanma

Almanya’da Yatırıma Teşvik

 Almanya dünyanın her yeri için en cazip yatırım merkezlerinden biridir. Bu sebeple Almanya'da yatırıma teşvik konusu önemli bir hal almıştır. Ülkenin Avrupa’nın ortasında yer alması konumunu daha iyi hale getirmektedir. Her türlü ulaşım alanında gelişmiş bir teknolojiye sahip olması da Almanya’nın avantajlarına bir yenisini daha ekliyor.  

Alman yatırımcıların yatırım yaparken uyması gereken kurallar ne ise yabancı yatırımcılar için de odur. Yani yabancı yatırımcılar için ayrı bir kanun bulunmamaktadır. Alman hukuk sisteminde, net bir şekilde yatırımcılar için açık ve net bir vergi sistemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yatırımcılar için bürokratik olmayan bir yol belirlemiştir.

Almanya'da yatırım yapmak konusunu düşünen bireylerin karşısına ilk önce Federal Hükümet’in Yabancı Yatırımlar Bürosu adlı kurum çıkacaktır. Bu kurum yatırım yapacak olan kişilere Almanya’daki yatırım ve ekonomi hakkında bilgi sunmaktadır. Bunun dışında, eyaletlerdeki ekonomiye destek veren kurum ve kuruluşlar ile sizleri temas ettirebiliyor. Almanyada yatırıma teşvik söz konusu olduğunda teşvik programları farklı fon araçları ve amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Verilecek olan teşvik istihdam, sağlayacağı katkı gibi şartlara göre sağlanır. Almanya vereceği desteği kendi ülkesine alacağı katkıya göre verir. Bundan emin olmak istemektedir. Bu destekleri hibeler, garantiler ve krediler olarak 3’e ayırırız.

Yatırım Hibeleri

  1. GRW Hibesi: Bu teşvike dair şartları Alman Enerji ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği standartları göz önünde bulundurarak hazırlamıştır. Buna göre en yüksek teşvik Almanya’nın doğu bölgeleri için verilir. Bu süreçte ortaya çıkan makine, bina, ekipmanlar ve personel maliyetleri karşılanabilir. Yatırım yaptığınız eyaletlere göre hibe miktarı farklılaşır.
  2. Ar-Ge Hibeleri: Bu hibelerde amaç Ar-Ge çalışmalarında çalışan personellerin maliyetlerini karşılamak amacıyla verilir. Bu sebeple Alman Ekonomisinin katkı alması gerekir. Bu hibe için Alman Hükümeti yılda 70 milyar Euro harcamaktadır. Bununla birlikte, proje ekipmanları için yapılan giderler de, bu giderlerin projeyle tam olarak gerekli olduğu gösterildiği durumda karşılanabilmektedir. Özellikle “Ufuk 2020” projesi kapsamında Almanya'daki Ar-Ge projeleri Federal Hükümet tarafından teşvikler vasıtasıyla finanse edilmektedir. Teşvik oranı projenin özelliklerine göre farklılık göstermektedir.
  3. Personel İstihdam Hibeleri: Alman İstihdam Ajansı ile eyaletlerin özellikle kuruluş aşamasındaki önemli gider kalemlerinden birini oluşturan personel istihdamı giderlerine ilşkin teşvik programları vardır. Bu teşvikleri, işe alım desteği, istihdam öncesi eğitimler, maaş destekleri ve istihdam sırasında eğimler şeklinde sıralanır.

Kamu Kredileri

Krediler uzun vadeli ödeme programları, geri ödemesiz dönem imkânları ile yatırımcılar için her zaman cazip görünmüştür. Bu krediler ile yatırımcı yaptığı yatırımın finansını sağlayabilmekte, uzun geri ödeme süresi ile işletmesini büyütürken büyük bir avantaja sahip olmaktadır. KfW-Bankgruppe (Kreditanstalt für Wiederauau), Avrupa Yatırım Bankası (Die Europäische Invesonsbank) kredi veren kurumlara örnek olarak gösterilebilir.

  1. Kamu Garantileri

Kamu garantileri, özellikle düşük kredi nota sahip olan ve bankalardan kredi çekmekte zorlanan işletmeler için çok önemlidir. Kamu garantisi ile hem bankalar krediler için kolayca teminat bulmakta hem de işletmeler ihtiyaçları olan desteği kolayca alabilmektedir. Ancak bu garantinin şartları ve kapsamı bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

Alman Devleti Yatırım Teşvik ve Hibelerden Faydalanma

Alman Devleti tarafından Almanya'da şirket kurmak durumunda yabancı girişimlere yukarıda belirttiğimiz verilen teşvik ve hibelerden faydalanacak Türkiye'deki girişimcilere bu hibe ve teşviklerden faydalanmak için gerekli olan;
-Belgelerin Toplanması
-Toplanan Belgelerin Düzenlenmesi.
-Almanya yabancı işleri ile görüşülmesi ve gerekli randevuların alınması
-Bu belgelerin gerekli mecralara gönderilmesi
-Başvurunun sonuca bağlanması gibi unsurlar ile detaylıca ilgilenerek bu teşviği almanız konusunda sizlere hizmet vermekteyiz.

 

Ancak unutulmamalıdır ki Almanya Hükümeti kolay kolay teşvik ve destek vermemektedir. Ancak Türkiye yurt dışı yatırım yapmak isteyenlere belirli koşullar altında destek ve hibeler oluşturmaktadır. 

Sonuç olarak Almanya'da yatırıma teşvik konusunda Adlone Consulting olarak sizlere destek vermekteyiz. Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.