Almanya Yatırımcı Vizesi

Almanya Yatırımcı Vizesi

Almanya Yatırımcı Vizesi

                                                                                                  

Bu yazımızda Almanya'da yatırım yapmak, şirket kurmak ve oturum izni almak için gereken koşullardan ve dolayısıyla Almanya yatırımcı vizesi konusundan söz edeceğiz. 

 

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında ortaklık kurulması ve Türk vatandaşlarının Almanya'da oturum izni alması veya yatırım yapmasının temelleri 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile atılmıştır. 

 

Almanya'da şirket kurmak ve yatırım yapmak için Schengen vizesi yeterli olabilmektedir. Ancak Almanya da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız Schengen vizesi yetersizdir. Bu yüzden asgari sermaye ile bir şirket kurup ulusal vizeye başvurabilirsiniz. Yüksek bütçeli bir şirket kuruyorsanız o vakit Almanya yatırımcı vizesi  başvurusu yapmak  daha doğru bir yol olacaktır. 

 

Almanya yatırımcı vizesi ile 8 yıl Almanya da yaşayan kişilerin Alman vatandaşlığına geçme hakları da bulunmaktadır. 

 

Almanya’nın her geçen gün büyüyen ekonomisi ve yabancı girişimcilerin dünyaya daha hızlı açılmalarını kolaylaştırıyor olması Almanya da yatırım yapmayı cazip bir hale getirmiştir.250.000 Euro yatırım ve en az 5 kişinin çalıştırılması zorunluluğunun ortadan kalkması kişilerin Almanya da yatırım yapma oranını artırmıştır. Her ne kadar belli bir paranın başlangıç olarak kullanılması zorunluluğu ortadan kalksa da şirket kurmak, yatırım yapmak ve oturum izni almak için belli kriterler vardır. Yaptığınız yatırım ülkeye ne kadar faydalı ve belli bir gelir kaynağının garantilenmesi gerekiyor. Yani kuracağınız şirketin hacmi önemlidir. 

 

 Şirket kurarak oturum izni aldığınızda Avrupa sınırları içerisinde vizesiz serbest olarak dolaşıp iş portföyünüzü genişletebilirsiniz. Aynı zamanda aldığınız oturum izni aile bireyleriniz için de geçerli olacaktır.  

 

Almanya da yeni bir şirket kurabileceğiniz gibi başka bir şirketin işletmesini de devralabilirsiniz. Hali hazırda bulunan bir şirketin ortağı da olabilirsiniz. 

Almanya yatırımcı vizesi için ayarlamanız gereken evraklar ;  

 • Almanca dilinde doldurulmuş 2 adet başvuru formu ve ek belgeler 

 • En fazla 6 ay önce çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf 

 • Güncel pasaport 

 • Tüm karneler, transkrip, diplomalar, sertifikalar, ticaret sicili kayıt suretleri, yabancı dil bilgisini gösteren belgeler, daha önce çalıştığınız yerlerden aldığınız referans yazıları, özgeçmiş  

Ayrıca Almanya yatırımcı vizesi için bir iş planınızın da olması gerekiyor.  

 1. Işletmenizin amacı ve konsepti  

 1. Kar ve kazanç beklentileri ön hesabı 

 1. Şirketin verileri ve geleceği 

 1. Şirkette çalıştırılacak kişi sayısı 

 1. Sermaye miktarı ve mali plan  

 1. Sağlık sigortası ve CV  

 1. Başvuru sahibinin en az 1 yıllık geçimini sağlayacak maddi yeterliliğe sahip olduğunu gösterir belgeler  

 

içeren başvuru dosyasını ilgili mercilere sunarak hukuki işlemlerden geçtikten sonra şirket kurmaya bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz.  

 

Ayrıca kurulacak şirketin o bölgenin gereksinimlerine uygun olması ve ekonomik ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitede olması da gerekiyor. 

 

 

Yatırımcı kişi başvuru sürecini şahsi olarak yürütebileceği gibi Türkiye veya Almanya’da usulüne uygun bir şekilde verdiği vekaletname ile de danışmanlık şirketleri aracılığıyla başvuru sürecini takip edebiliyor. Eğer tüm bu prosedür ile uğraşmak istemiyor ve bu sürecin profesyonelce yürütülmesini istiyorsanız Almanya yatırımcı vizesi konusunda danışmanlık şirketimiz Adlone Consulting yanınızda olacaktır.