Almanyada Çalışma Vizesi

Almanyada Çalışma Vizesi
  • 2021-08-17
  • 450

Almanyada Çalışma Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Almanya’da çalışmak istiyorsanız ve Almanya Kanunlarına göre 3. Ülke vatandaşıysanız yani AB, Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan ülkelerinden biri veya İsviçre vatandaşlığınız yoksa almanız gereken vize Almanya Çalışma Vizesidir.

Almanyada Çalışma Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Almanya’da çalışmak istiyorsanız ve Almanya Kanunlarına göre 3. Ülke vatandaşıysanız yani AB, Avrupa Ekonomik Alanı üyesi olan ülkelerinden biri veya İsviçre vatandaşlığınız yoksa almanız gereken vize Almanya Çalışma Vizesidir. Bu vizeyi almak için tek yetkili merci olan Alman konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine başvurmanız gerekir. Bulduğunuz işin oradaki ortamını sağlamanız ve işin Alman kanunlarına uygun olması gerekir. Eğer bulduğunuz iş bölgesine uygun ve o pozisyona uygun bir Alman veya öncelik hakkı olan başka ülke vatandaşı (AB, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre) yoksa o işe girebilir ve çalışabilirsiniz.

Eğer Türk vatandaşı olarak Almanya’da üniversite okursanız, mezun olduktan 18 ay içinde niteliklerinize uygun bir iş bulursanız Almanya size 18 ay bitişinde çalışma ve oturum izni verir. Eğer mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönerseniz 6 ay içinde iş bulursanız ve bu süre içinde yeterli brikiminiz varsa oturum ve çalışma izni alabilirsiniz. Bulduğunuz iş bilişim teknolojileri veya mühendislik ile ilgili bir alansa sizden dil ile ilgili bir belge istenilmez ancak bu mesleklerin dışındaysa dil belgesi ibrazı istenmektedir.

Eğer Türkiye’deki bir üniversiteden diplomanız varsa bunun Almanya’daki üniversite diplomalarına eşit olması gerekir. Oturum izni almanız için vermeniz gereken belgelerden biri de asgari A1 seviye dil bildiğinizi gösteren belgedir. Bu belge ÖSD ve Goethe Institute adındaki kurumlardan alınır. Alman konsolosluğu bu kurumlar dışında alınan belgeleri kesinlikle kabul etmemektedir. Sertifikanın orijinal halini ibraz etmelisiniz