Almanya'da Oturum İzni Almak

Almanya'da Oturum İzni Almak
  • 2021-06-30
  • 437

Almanya'da Oturum İzni Almak

Almanya’da oturum izni almak isteyen kişiler ulusal vize başvurusu yapmalıdırlar.

Almanya’da oturum izni almak isteyen kişiler ulusal vize başvurusu yapmalıdırlar. Schengen vizesinden farklı olarak Alman Konsolosluğu tarafından verilmekte ve daha farklı imkânlar vermektedir. Schengen vizesinde en fazla 90 gün süreyle izin alınabilirken ulusal vizede daha uzun süreler izin alınabilmektedir. Ulusal vize de kendi içerisinde oturum izni edinmek isteyenlerin ülkeye gitme amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Aile birleşimi vizesinde Almanya'da bulunan eş vasıtasıyla yada daha spesifik durumlar olduğunda alınırken, çalışma izni mesleki gruplara göre farklılık göstermektedir. Farklı meslek grupları için farklı prosedürler uygulanmaktadır.

Başka bir ulusal vize türü de eğitim için yapılır. Yükseköğrenim, yoğunlaştırılmış, üniversiteler arası gerçekleştirilen Erasmus öğrenci programları için ve 90 günden fazla ülkede kalmak zorunda olan dil eğitimleri için ulusal vizeden yararlanmak mümkündür. Hepsi için ayrı ayrı evrak ve prosedürler gerekmektedir. Bunları mutlaka temin etmek zorundasınız. Yoksa konsolosluktaki yetkili kişilerin onayından geçmeniz zora girebilir. Son olarak bütün evrak ve prosedürlerin orijinal ve ıslak imzalı olması istenebilir.

Almanya’da Oturum İzni Almanın Avantajları

  1. Seçme ve seçilme hakkı dışında bir Alman vatandaşının sahip olduğu bütün hukuki ve anayasal haklara sahip olursunuz. Eğitim, sağlık ve seyahat özgürlüğü gibi dünyanın en ileri standartlarına sahip bir ülkenin haklarına sahip olursunuz.
  2. Avrupa’da serbest dolaşım ve iş yapma haklarını da kazanırsınız.

Eş ve Çocukların Gelme Durumu

Eşiniz ve 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız da sizin Almanya’daki oturum izni hakkınızdan yararlanabileceklerdir. Almanya’daki eğitim ve sağlık haklarından doğrudan ve ücretsiz olarak yararlanacaklardır. Eşiniz de doğrudan çalışabilme hakkına sahip olacak.

Kimler Oturum İzni İçin Başvuru Yapabilirler

Herkes başvuru yapabilir ama Almanya için yararlı işler yapacağına veya sosyal hayata katkıda bulunacağına dair gerçekçi ve doğru bir iş planı ve kanıtlar beyan edebilen herkes başvuru yapabilir

Oturum İznini Kalıcı Hale Getirme

İlk alınan oturum izninin ardından beyanınızdaki gibi Alman kanunlarına göre yaşayan ve vergisini veren biri olduğunuzu ispat ederseniz, sürekli hale getirilir. Hatta 5. yılın sonunda isterseniz Alman Vatandaşlığına da geçebilirsiniz.

Adlone Consultigne olarak Almanya’da Yatırım yapma konusunda gerekli tüm aşamalarda gerekli olan bütün konularda sizlere en ufak ayrıntıya kadar yardımcı oluyoruz.