Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika'da Şirket Kurmak

Amerika'da şirket kurmak birçok yatırımcının hayalidir. Amerika dünyanın en büyük ekonomisine sahip olanakları fazla olan bir ülke olduğu için tercih merkezidir.  

 

AMERİKA’DA ŞİRKET TÜRLERİ 

 

  • Anonim şirket ( INC CORP ) 

  • Limited şirket ( LLC )  

  • Şahıs şirketi ( SP )  

  • Ortaklık şirketi ( GP )  

 

Amerika birçok eyaletten oluştuğu için hangi şirket türünü kurmak isterseniz kurun her eyaletin kendi yasalarına uygun olarak hareket etmeniz gerekiyor.  

 

Türkiye'de de bulunan bir şirket türü olan Anonim şirket Amerika’da da kurulabilir. Anonim şirket bir veya birden fazla kişi tarafından kurulabilmektedir. Anonim şirket kurulumu diğer şirket türlerine göre biraz daha karmaşıktır.  

 

Bazı eyaletlerde ise Limited şirket kurmak daha iyi ve mantıklıdır. Bu şirket türünde şirketin sahipleri şirketin borçlarından kişisel olarak sorumlu değildirler. Limited şirket yabancılar tarafından en çok ilgi gören şirket türüdür. Şirket kuruluşu kısa sürse de gazete ilanı gibi bazı süreçlerin olması bu süreyi biraz daha uzatmaktadır.  

 

Amerika'da şahıs şirketi de kurabilirsiniz. Aslında en basit şirket türü olarak ta bilinir. Maliyetin az olması, muhasebe işlemlerinin daha basit olması gibi süreçlerden dolayı şahıs şirketleri çokça tercih edilmektedir.  

 

Şahıs şirketlerinde olduğu gibi ortaklık şirketlerinde de kişiler şirketin tüm kâr ve zararlarından sorumludur. Ortaklık şirketlerinin kurulumu birçok yere göre daha az maliyetlidir.  

 

Amerika dünya nüfusunun az bir kısmını oluştursa da ekonomisi oldukça güçlü olduğu için Amerika pazarı ticari faaliyet göstermek için oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak ilk etapta ne tür bir şirket sizin ticari faaliyetiniz için daha doğrudur bunu belirlemeniz gerekiyor. Ticari faaliyetinizi belirledikten hemen sonra şirket kurulum çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ayrıca Amerika fazla eyaletten oluştuğu için her bir eyaletin kendine has kuralları bulunur. Sizde faaliyetinize yönelik bir eyalet seçip şirketinizi buna göre kurarsanız sektörünüzde daha başarılı olursunuz.  

 

Amerika'da şirket kurmak için vatandaşlık almak zorunda değilsiniz. Piyasa araştırması yapıp hangi eyalette şirket kuracağınıza karar verdikten sonra kuracağınız şirket türünü de belirlemelisiniz. Genelde LLC yani Limited şirket tercih edilsede hisse senedi satışı yapmak istiyorsanız Anonim şirket mantıklı olacaktır.  

 

Amerika'da şirket kurulumu sırasında zorlu süreçlerden biri de banka hesabı açmaktır. Hesap açılışı yapmak için istenen belgeleri eksiksiz ve zamanında hazırlamanız çok önemlidir. Ayrıca şirket kurulumu için gereken standart belgeler ; şirket ismi ( başka bir şirket tarafından kullanılmayan belgeli uygun bir isim ), vergi numarası ( muhasebe kayıtları için şirkete özel vergi numarası ), marka ( telif haklarının korunması için alınması gereken belge ), lisans ( eyalete bağlı valilik ya da yerel idare gibi resmi kurumlardan alınan ruhsat ), kimlik numarası, yerleşim sertifikası ( kiralanan ya da satın alınan yere ait belge ) şeklinde olmaktadır. Ancak eyalete göre ek evraklar gerekebilir.  

 

Amerika'da şirket kurmak ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak ve şirket kurulumu sürecinde yanınızda bulunacak yasal temsilcilik için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Adlone Consulting tüm şirket kurulum aşamalarında yanınızda olacak ve size her konuda destek sağlayacaktır. Bizimle iletişime geçmek için e-mail atabilir, telefonla arayabilir, online görüşebilir ya da  yakınsanız ofisimize ziyarete gelebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş