Amerika Vize Türleri

Amerika Vize Türleri

Amerika Vize Türleri

Amerika vize türleri konusu merak edilen bir konu olup, Amerika ülkeye giriş yapmak isteyen yabancılar için vize kategorisini 2 ye ayırmaktadır. Eğer 6 aylık kısa süreli turistik, ticari, aile ziyareti, dil öğrenimi, konferans gibi faaliyetler için ülkeye giriş yapmak istiyorsanız Amerika Göçmen Olmayan Vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Yerleşmek amacıyla uzun süreli vize ise Amerika Göçmen Vizesi olarak adlandırılır. 

 

Vizesiz seyahat koşulunu taşıyan kişilerin haricinde Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının ABD vizesi alması gerekmektedir. Vize başvurusu için kişinin Amerika Konsolosluğunun resmi sitesinde yer alan online başvuru formunu doldurması ve fotoğrafını yüklemesi gerekmektedir. Form doldurma işlemi tamamlandıktan sonra vize randevusu alınabilmektedir. 

 

ABD GÖÇMEN VİZESİ

 Göçmen vizesi Amerika’ya yerleşmek isteyenlerin tercih etmesi gereken vize türüdür. Bu vizenin de kendi içinde kategorileri bulunmaktadır. Bunların en başında Green Card çekilişleri yer almaktadır. Ancak çekilişi kazanan her kişi Green Card alamayabilir. Bunun için belli başlı koşulları ( dil becerisi, sağlık raporları, mülakatlar vs. ) yerine getirmeleri gerekir. Bunun dışında Aile Bağları, Nişanlılık, İşveren dayanıklı, Geri dönen yabancı müracaatları gibi kategoriler de yer almaktadır. Evrakların gerçeğe uygun ve zamanında hazırlanması önemlidir. 


 

ABD GÖÇMEN OLMAYAN VİZELER

Ülkeye kısa süreli giriş çıkış yapmayı düşünenlerin alması gereken vize şeklidir. Ülkeye dil öğrenmek, tedavi olmak, turistik amaçlı, ticari, ziyaret, çalışmak vs. için gitmek isteyen kişiler bu vize türüne başvurmaktadır. Göçmen olmayan vizelerin de kendi içerisinde kategorileri bulunmaktadır. Bunlar ;

 

 1. DİPLOMATİK VE RESMİ VİZELER : Bu grupta A1 ve A2 vizeleri Türkiye’den resmi görev için gidiyorsanız almanız gereken vizelerdir. Yine bu grupta yer alan G tipi vize ise kendi arasında ayrılmaktadır. G1 ve G2 vizeler ABD tarafından tanınmış olan hükümetlerin sürekli temsilciliklerinde çalışan geçici temsilciler, G3 vize ABD tarafından tanınmayan hükümetlerin toplantılara katılmak için ülkeye geçici olarak giden temsilcileri, G4 vizesi ise bazı uluslararası etkinliklerde görevli çalışanların edinmesi gereken vize türleridir. 

 2. B TİPİ VİZE : Amerika’ya iş amaçlı gezi yapacaklara B1 vizesi, arkadaş ve akraba ziyareti yapacaklara ise B2 vizesi gerekmektedir. Yani ülkeye tedavi amaçlı, turistik ve ticari gezileriniz için almanız gereken vize çeşididir. 

 3. C TİPİ VİZE : Bu vize transit vize olarak ta adlandırılır. ABD üzerinden başka ülkeye geçiş yapacaksanız C1, Birleşmiş Milletler bölgesinden geçmeye yetkili olan kişilere C2, Yabancı ülke yöneticileri, aile ve çalışanları ABD üzerinden transit geçiş yapacaklarsa C3 vizesi verilir. 

 4. D TİPİ VİZE : Mürettebat vizesi olarak ta adlandırılır. Gemi kaptanları, gemide çalışan mürettebat, pilot ve uçuş görevlilerinin ihtiyaç duyduğu vize türüdür. 

 5. E TİPİ VİZE : Yatırımcı vizesi olan bu vize türü genelde en çok ihtiyaç duyulan vize çeşididir. Önemli ticari gelişmeler gerçekleştiren kişiler ve ailelerine verilen vizedir. Ticaret anlaşmaları, ticari girişim ve etkileşim lerde bulunacak kişiler bu vizeye sahip olmalıdır. 

 6. F / M TİPİ VİZE : Dil öğrenimi ve akademik eğitim almak için ABD ye gidecek kişilerin edinmesi gereken vize çeşididir. Öğrenci değişim programları ya da dil kursu için Amerika’ya gitmek adına F1- M1 vize çeşidi alınmalıdır. M türü vize mesleki eğitim almak isteyenlere verilir. Yani Amerika’da eğitim görmek istiyorsanız bu vizelere ihtiyacınız var. 

 7. J1/J2 TİPİ VİZE : Amerika’daki değişim programlarına kayıt olan ve onaylanan kişilerin ihtiyaç duyacağı vize türüdür. 

 8. G TİPİ VİZE : Çalışma vizesi olarak ta adlandırılan bu vize türü Uluslararası organizasyon görevlileri, örgüt personelleri aile bireyleri ve yardımcılarına verilmesi gereken vize çeşididir. G1-G2-G3-G4-G5 olmak üzere 5 çeşidi vardır. 

 9. H TİPİ VİZE : H1B-H2A-H2B-H3-H4 çalışma vizeleri olarak kategorilere ayrılır. H1B profesyonel meslek grupları için, H2A tarım işçileri için, H2B vasıfsız işçiler için, H3 herhangi bir meslek dalında staj yapacaklar için, H4 ise H grubu vize sahiplerinin akrabaları için verilmesi gereken vize türleridir. 

 10. İ TİPİ VİZE : Basın mensupları ve bunların ailelerine verilen vize türüdür. 

 11. K TİPİ VİZE : K1 tipi vize bir Amerikan vatandaşı ile nişanlanacak veya evlenecek kişilere, K2 tipi ise bunların çocuklarına verilmesi gereken çeşitlerdir. 

 12. I TİPİ VİZE : Bu vize türü gazeteci ve basın mensupları için verilir

 13. N TİPİ VİZE : Göçmen vizesi olarak adlandırılır ve kişinin eş ve küçük yaştaki çocuklarına verilen vize türüdür. 

 14. O TİPİ VİZE : Spor, sanat, bilim gibi alanlarda yüksek performans sergilemiş kişiler ve bunun aile ve çalışanları için verilir. 

 15. P TİPİ VİZE : Alanında belli bir üne sahip sanatçı ve sporcular ve bunların aile ve çalışanları için verilir. 

 16. R TİPİ VİZE : Din görevlileri ve bunların aileleri için verilmesi gereken vize çeşididir. 

 17. T TİPİ VİZE : İnsan kaçakçılığı yüzünden mağdur olan kişiler için verilir. 

 18. U TİPİ VİZE : Örgütsel suça karışmamış ancak bundan dolayı mağdur olan kişi ve ailelerine verilir. 

 19. V TİPİ VİZE : Greencard sahibi olan kişilerin ailelerine verilen vize çeşididir.  

Amerika vize türleri konusuyla ilgili tüm soru ve işlemleriniz için Adlone Consulting hizmetinizde olacaktır. Bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş