Azerbaycan'da Şirket Kurmak

Azerbaycan'da Şirket Kurmak

Azerbaycan'da Şirket Kurmak

Azerbaycan'da şirket kurmak  isteyen kişiler ilk olarak hangi şehirde şirket kuracağını belirlemelidir. Azerbaycan'da en fazla yatırım yapılan şehir Bakü dür. Çünkü bu bölgede diğer bölgelere nazaran daha varlıklı insanlar yaşamaktadır. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yakın ilişki nedeniyle Türkiye’den Azerbaycan’a iş kurmak için oldukça fazla insan gitmektedir.  

Azerbaycan Cumhuriyeti kısa adıyla Azerbaycan, hızla gelişmekte olan bir ülke olup ekonomisi de buna bağlı olarak büyük bir ivme kazanmıştır. Özellikle yabancı yatırımcıların ülkeye kazandırılması konusunda hassas çalışmalar yürütülen ülkede çıkarılan yasalarla yatırım yapmak isteyen kişilerin haklarının korunması bu duruma örnek teşkil eder niteliktedir. Bu duruma bağlı olarak Azerbaycanda şirket kurmak merak edilen bir konu halini almaktadır.

Yabancı yatırımcıları ve iş kurmak isteyen kişileri ülke ekonomisine dahil etmek isteyen Azerbaycan’da birçok dinamik sektör bulunmaktadır. Gerek enerji alanında gerekse inşaat ve lojistik anlamında umut vadeden bir yer olmaktadır. Özellikle Kafkasya bölgesinin en önemli ticaret yerlerinden biri kabul edilen aynı zamanda ülkenin başkenti olan Bakü’de inşaat sektörü oldukça rağbet görmektedir. Bakü’de genelde gelir seviyesi yüksek kişilerin yaşaması da yine yatırımcıların gözünde bir artı değer olarak kabul edilmektedir. Yaşanan ekonomik istikrar, yasal zeminin uygunluğu ve ASAN vize sisteminin uygulanması vb. imkanlar Azerbaycan’da yatırım yapmak konusunda ülkeyi cazip kılan nedenler olarak sıralanabilir. Bu sebeple sürdürülebilir bir ekonomi amacıyla yola çıkılan ülke yabancı yatırımcıların gözdesi olmaya her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır. 

 

Azerbaycan'da iş kurmak için bazı yasal prosedürleri yerine getirmek gerekiyor. Türkiye'ye kardeş ülke olduğu için bu süreçler biraz daha kolay olsa da yine de kurulum sırasında dikkatli olmak gerekiyor. Belgelerin doğru ve titizlikle hazırlanması oldukça önemlidir.  

 

Azerbaycan'da Limited şirket ( LLC ), Anonim şirket ( JSC ), şube kuruluşu ve tanıtım ofisi kuruluşu yapabilirsiniz. İhtiyacınıza göre bu kuruluşlardan birini tercih edebilir ve işlemlerinize başlayabilirsiniz. Ancak şirket kurulumu veya şube açılışı öncesinde Türkiye’deki evrakların hazırlanması ve gerekli onayların alınması gerekir. Bunları tamamladıktan sonra Azerbaycan’daki işlemleri başlatmak mümkündür.  

 

Azerbaycan'da şirket kurulumu sırasında kabaca ;  

  • Şirket kurucularına ait ikamet adresleri ve kimlik bilgileri  

  • Şirketi kuran kurucu tarafından yetkili kesimlere dilekçe verilmelidir.  

  • Şirket kurucusu kendisi bu konularla ilgilenemiyor ise vekalet verdiği kişinin bilgileri gerekir.  

  • Şirket adı ve adının tescillenmesi gerekir. 

 

İlk etapta istenecek belgeler bu şekildedir ancak ilerleyen aşamalarda kurumsal bir yapı için şirket mührü, imza sirküleri, vergi levhası ve şirkete ait bir banka hesabı da istenen belgeler arasında olacaktır. Ticari kayıt işlemleri ise Azerice bilen birisiyle yapılırsa çok daha iyi olacaktır.  

 

AZERBAYCAN’DA HANGİ İŞLERİ YAPMAK DAHA DOĞRU OLUR ? 

 

Azerbaycan özellikle petrol ve doğalgaz üretimi sayesinde büyük bir büyüme göstermektedir. Özellikle Bakü’de ise inşaat sektörü büyük oranda talep görmektedir. İnşaat sektörü büyük pay oluştursa da bilişim firmaları, alt yapı firmaları, petrol ve doğalgaz firmaları da oldukça etkili sektörler arasındadır. Bu sektörler genellemeye bakıldığında bu şekilde sınıflandırılır.  

 

Azerbaycan'ın neresinde işyeri açarsanız açın belli bir süre geçiminizi sağlayacak güce sahip olmanız gerekiyor. Çünkü işlerinizin yoluna girmesi ve çevre edinebilmeniz belli bir süre gerektirmektedir. Ülkede yeni gelişen yerleşim bölgelerinde de sektörünüze uygun olarak işletme açabilir ve bölgeye yenilik katabilirsiniz. Yeni ve ilk olduğunuz için de büyümeniz daha kolay olacaktır.  

 

Azerbaycan’da şirket kurma maliyeti merak edilen bir diğer konu olup, bu kuracağınız şirkete göre değişkenlik gösteren bir durum olduğundan net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır.

 

Azerbaycan'da şirket kurmak ile ilgili tüm işlemlerinizi Azerbaycan’da bulunan çalışma ortaklarımız ile sizin için çözüme ulaştırmaktayız. Adlone Consulting tüm hukuki işlemlerinizi güvenli bir şekilde çözmekte ve ayrıca oradaki çalışacağınız muhasebecileri de sizin için ayarlamaktadır.  

 

Şirket kurulumu ile ilgili her türlü çözümlerle yanınızdayız. Soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş