Azerbaycan'da Şube Açmak

Azerbaycan'da Şube Açmak

Azerbaycan'da Şube Açmak

Günümüzde Azerbaycan yatırım için oldukça cazip bir ülke halini alırken, en çok merak edilenlerden biri de Azerbaycan’da şube açmak konusu olmaktadır. Bu noktada Adlone Consulting olarak memnuniyetle sizlere hizmet vermekteyiz.

 

Gelişen ve büyüyen Azerbaycan ekonomisi her geçen gün yatırımcıların daha fazla ilgisini çekmeye başlamıştır. Ülkenin yabancı yatırımcıyı korumaya yönelik yasalar çıkararak onları desteklemesi, yatırım konusunda daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

 

Türkiye ile Azerbaycan arasında var olan yakın ilişki gün geçtikçe daha da büyürken bu durum işin yatırım boyutuna da yansımaktadır. Türkiye’den Azerbaycan’a yatırım yapmak veya iş kurmak amacıyla giden kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye kardeş ülke olarak gösterildiğinden burada yatırım yapma veya şirket kurma konularında diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı bir konumda olup, süreç daha da kolaylaşmaktadır. Bu da Türkiye’den Azerbaycan’da yatırım yapma talebini arttırmaktadır.

 

Azerbaycan’da anonim veya limited şirket kurabildiğiniz gibi, tanıtım ofisi açabiliyor veya şube açma imkanına da sahip olabiliyorsunuz. Ancak konu Azerbaycanda şube açmak olduğunda şubenin Azerbaycan kanunlarına göre tüzel bir kişilik olmadığı bilinmelidir. Burada şube, tanımına bakıldığında ana şirketten farklı bir yerde bulunan ve bayiliğin yaptığı işlerin tamamı veya bir kısmını yapabilen ayrı bir oluşum olarak adlandırılmaktadır. Ana şirket şubenin yaptığı işlerden sorumlu olan taraf olup, şube yönetiminin ana şirket tarafından vekalet verilen bir müdür tarafından gerçekleştirildiği görülmektedir. Yabancı firmalara ait şubeler tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından ülkede etkin olabilmektedir. Tescil işlemleri sekiz iş günü içinde gerçekleşebilmektedir. Azerbaycan’da bir şube kanunlar tarafından yasaklanmayan bir alanda faaliyet göstermelidir.

 

Azerbaycan’da şube açmak için gerekli evraklar ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Noter onaylı tescil başvurusu,
 • Ana şirketle ilgili bilgiler
 • 2 kopya olmak koşulu ile ana şirketin yönetmeliği
 • Ana şirketin şube açmak ile ilgili kararı
 • Şube müdürünün atanmasına ilişkin kararın kimlik belgesi sureti eşliğinde aslı veya noter onaylı sureti
 • Onaylanan tescil ile ilgili belgeler, sicil belgesinin noter onaylı bir kopyası ve diğer resmi evraklar
 • Şubenin adresini belirten yasal bir belge
 • Ödenen vergiye dair makbuz
 • Verilen vekaletin aslı veya noter onaylı sureti
 • Eğer şube özel vergi rejimi alanında etkin olacaksa buna ilişkin bilgiler
 • Başvuru yapanın kimliği
 • Eğer başvuru bir vekil aracılığıyla yapılıyorsa ona ilişkin vekaletname
 • Eğer şube yabancı banka veya sigorta şirketlerine aitse buna ilişkin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ‘nın ilk onayını gösteren belge.

 

Belirtilmelidir ki istisnai durumlarda değişiklik gösterebilen durumlara karşı konu Azerbaycan’da şube açmak olduğunda profesyonel bir danışmanlık firmasından yardım almanızda fayda bulunmaktadır. Bu noktada Adlone Consulting olarak sizlere etkin çözümler sunmaktayız. Konunun her detayıyla yakından ilgilenerek titizlikle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Eğer siz de bizimle çalışmak isterseniz bize iletişim bilgilerimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş