Azerbaycan'da Yatırım Yapmak

Azerbaycan'da Yatırım Yapmak

Azerbaycan'da Yatırım Yapmak

     Azerbaycan ekonomisinin hızlı bir şekilde gelişmesi, özellikle enerji üretimi, ulaşım ve inşaat sektörlerinin son zamanlarda yükseliş göstermesi yabancı yatırımcıları ülkeye çekmektedir. Dolayısıyla Azerbaycan'da yatırım yapmak ilgi gören bir konu haline gelmiştir. Özellikle başkent Bakü bu sektörlerde daha aktif olduğu için yatırımcılar öncelikli olarak bu bölgeyi tercih etmektedirler. Azerbaycan Cumhuriyeti de yabancı yatırımcıları çekmek adına birçok projeyi hayata geçirmiştir. Ayrıca yabancı yatırımcıların haklarını korumak adına kanun bile çıkarmıştır. Bu kanun sayesinde yabancı yatırımcı sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. 


 

AZERBAYCAN’A YATIRIM NASIL YAPILIR ?

 

Azerbaycan’da yatırım yapmak denilince ilk akla gelenler arasında şirket kurmak olabiliyor. En çok tercih edilen şirket türü limited şirket olan LLC dir. Kendi ülkesinde hali hazırda devam eden sektörünün devamını Azerbaycan’a taşımak isteyen yatırımcılar yaygın olarak LLC ile başlamaktadırlar. LLC için belli bir sermaye şartı olmasada yinede sermaye miktarı göstermek işleyiş ve ilerleme açısından önem arz etmektedir. Şirket kurulumu yaparken alanında uzman kişilerle çalışmak ve Azerbaycan kanunlarına hakim hukukçularla bu işi yürütmek ileride ortaya çıkabilecek sorunları da ortadan kaldırabilmektedir. 


 

Şirket kurallarının, şirket yapısının, gerekli belgelerin mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmesi kurulumu kolaylaştıracağı gibi işleyişi de hızlandıracaktır. Ayrıca şirketin büyümesi de daha hızlı olacaktır. 


 

Azerbaycan’da LLC ( Limited Şirket ) kurarken belirli aşamalar mevcuttur. Başvuru formu, kuruluş belgesi, şirket kurucuları hakkında bilgiler kurulum sırasında yapılması gereken ilk işlemlerdir. Bu işlemleri takiben, şirketin yasal temsilcisi için mobil imza alınır, şirket için şirket mührü hazırlanır, vergi belgesi ile banka hesabı açılır ve şirket müdürünün iş sözleşmesi devlet kayıt defterine işlenir. Bu işlemler için kişi Azerbaycan’a gidebileceği gibi danışmanlara vekalet vererek oraya gitmeden de şirketini kurdurabilmektedir. 


 

Azerbaycan’da LLC kurulabileceği gibi Anonim Şirket ( JSC ), şube kuruluşu veya yasal temsilcilikte açabilirsiniz. 


 

AZERBAYCAN’DA YATIRIM YAPMAK YA DA İŞ KURMAK KOLAY MIDIR ?


 

Azerbaycan’da iş kurmak veya Azerbaycan'da yatırım yapmak diğer birçok ülkeye göre hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Ayrıca zaman açısından daha kısa sürmesi ve asgari sermayenin daha uygun olması burada iş kurmayı kolaylaştırmakta ve ilk tercih olarak düşünülmesinde etkili olmaktadır. 


 

Diğer birçok ülkeye göre şirket kuruluşunda uygulanan prosedürler Azerbaycan’da daha kolay işlemektedir. Çünkü bu işlemler sırasında uygulanan karmaşık mevzuatlar yatırımcıları uğraştırmakta zaman ve mali kayıpların artmasına neden olmaktadır. Ancak Azerbaycan Cumhuriyeti bu mevzuatları yatırımcıların yararına düzenleyerek işlemleri daha basite indirgemiştir. İşlemleri buradan oluşturduğunuz vekalet ile  Azerbaycan da ki mevzuata hakim kişiler tarafından yaptırabilirsiniz. 


 

Azerbaycan Cumhuriyeti yatırımcılarına özellikle şirket kurulumu sırasında zamandan tasarruf sağlayarak kişilerin işlerine odaklanmalarının önünü açmıştır. Bir diğer iş kurma kolaylığı ise herhangi bir asgari sermayenin bulunmamasıdır. Yani iş ya da şirket kurarken sermaye beyanında bulunmanıza gerek yoktur. 


 

Yatırımcıları Azerbaycan’a çeken en önemli etkenlerden biri de vergi kolaylığıdır. Yatırım yaptığınız sektöre göre ülke yatırımcısına çeşitli vergi avantajları sunmaktadır. Bu vergi imtiyazları ülkede yatırıma olan ilgiyi daha da artırmaktadır. Bu sayede iş adamları ve yatırımcılar ülke tarafından desteklenmiştir. 


 

Azerbaycan’da şirket kurmak ve yatırım yapmak gibi konularda alanında uzman Türkiye ve Azerbaycan da bulunan çalışma arkadaşlarımız ile hizmetinizdeyiz. Azerbaycan’da yatırım yapmak konusunda tüm soru ve işlemleriniz için Adlone Consulting ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş