Azerbaycan Vatandaşlığı Almak

Azerbaycan Vatandaşlığı Almak

Azerbaycan Vatandaşlığı Almak

Azerbaycan vatandaşlığı almak günümüzde merak edilen ve araştırılan bir konu olmaktadır. Özellikle son zamanlarda gelişen ülkelerden biri olan Azerbaycan Cumhuriyeti iş, eğitim, oturum ve vatandaşlık konusunda bir çok ülke vatandaşını cezbetmektedir. Türk vatandaşları Azerbaycan'a vizesiz giriş yapabilse de vatandaşlık ve oturum izni konusunda belirli şartları yerine getirmek durumundadırlar. Vatandaşlık alabilmek için koşulları iyi araştırmalı ve hangi şartlar altında Azerbaycan vatandaşı olunabilir iyi bilinmelidir. 

 

Azerbaycan vatandaşı olmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Bu yollardan herhangi birine sahip olmak ve gerekli şartların sağlanması sonucunda vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. 

 

  • Azerbaycan sınırları içerisinde doğmuşsanız vatandaşlık talebinde bulunmanız mümkündür. Sadece doğum sırasında hastaneden doğum belgesi almak gerekmektedir. Aynı zamanda nüfus müdürlüklerinde de doğumun teyit edilmesi gerekiyor. Hemen ardından ise Türkiye’deki nüfus müdürlüğüne de durum bildirilmeli ve teyit ettirilmelidir. Yani kişi Azerbaycan da doğduysa otomatik olarak oranın vatandaşı sayılmaktadır. Kendi rızası ile vatandaşlıktan ayrılmadığı sürece bu durum değişmemektedir.  

 

  • Kişinin anne ya da babası Azerbaycan vatandaşı ise kendisi de vatansaş olarak kabul edilmektedir. Ancak vatandaşlığı kabul etmiyorsa reşit olduktan sonra dilekçe ile başvuruda bulunarak vatandaşlıktan çıkma hakkı bulunmaktadır. 

 

  • Vatandaş olmanın bir diğer yolu ise kişinin Azerbaycan vatandaşı olan biriyle evlilik yapmasıdır. Ancak evlilik yoluyla vatandaşlıkta kişinin cinsiyeti önem arz etmektedir. Eğer vatandaşlık almaya çalışan kadınsa Azeri bir erkekle evlendiğinde kadının Azerbaycan vatandaşı olması mümkündür. Ancak vatandaşlık almaya çalışan bir erkekse Azeri bir kadınla evlense dahi vatandaşlık haklarından faydalanamamaktadır. 

 

  • Vatandaşlığı olan bir çift hangi dil, din, ırk ve cinsiyetten olursa olsun bir çocuk evlat edindiklerinde çocuk doğrudan Azerbaycan vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Ancak evlat edinilen çocuğun 17 den küçük olması gerekmektedir. 

 

  • Eğer sanatsal ve kültürel başarılara imza atmışsanız yani spor, bilim, sanat gibi alanlarda isminizi duyurmuşsanız ve ülke için tanıtımlarda bulunmuşsanız vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. 

 

  • Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içerisinde uzun süre kalmışsanız Azerbaycan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için çalışıyor ve kendinizin ya da ailenizin geçimini sağlayabiliyor olmanız gerekmektedir. 

Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlığı başvurusu için ilk olarak Azerbaycan konsolosluklarına başvurmak gerekiyor. Burada hangi evrakların gerektiği ve diğer yönlendirmeler yapılacaktır.  Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için adli sicil kaydınızın temiz olması yani herhangi bir suçtan ötürü hüküm giymemiş olmanız gerekiyor. Siyasi faaliyetlerde bulunmak ve ülkeye zarar verecek protestolara karışmak olumsuz davranış olarak nitelendirilir ve birçok ülkede de olduğu gibi Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından da vatandaşlığın reddi ile sonuçlanır.


 

Azerbaycan vatandaşlığı almak için gereken şartlar ve evraklar konusunda hem Türkiyede hem de Azerbaycan da bulunan uzman ekibimiz ile Adlone Consulting hizmetinizde olacaktır. Vatandaşlık hakkında her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş