SSS

Sıkça Sorulan Sorular

 • Almanya’da şirket kurmak için veya yatırım yapmak için oturum almak şart mı?

  Alman devletleri ticari mevzuatlarda ayrı bir hukuki düzenleme yapmamıştır. Yani bir Alman vatandaşı için geçerli olan haklar sizin içinde geçerlidir. Şirket sahiplerinin ve ortaklarının oturum alma şartı yoktur. Ancak şirket içerisinde bulunan genel müdür ve çalışanların kamu kuruluşları ve vergi daireleri ile muhatap olmalarından ötürü oturum ve işe alınmada bazı kısıtlamaları bulunabiliyor.

 • Almanya’da şirket kuran veya bir şirkete ortak olan girişimciler oturum alabilir mi?

  İlk olarak şirket için belirlenen ömür sürecinde bir oturum izni alınır. Belirli bir süre sonra girişimcilere Almanya’da sınırsız oturum izni verilir. Bu izin sadece girişimcimizi değil eşini ve çocuklarını da kapsamaktadır.

 • Almanya’da kurulabileceğimiz şirket türleri nelerdir?

  1- Limited Şirket Sermaye şirketleridir. Almanya’da bulunan en yaygın şirket türüdür. Ortakları koydukları sermaye oranıyla sorumludur. 2- Anonim Şirket Daha çok büyük ölçekli ve uluslar arası yatırım yapmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği bir şirket türüdür. 3- Komandit Şirket Temelde Şahıs Şirketleridir. Sermaye zorunluluğu yoktur. Şirket ortaklarından en az biri tüm mal varlığı ile sorumlu olmalıdır. 4- Adi Şirket Türk Borçlar Kanununda düzenlenen adi şirketler ile benzerdir.

 • Almanya’da şirket şubeleri ve ticari temsilcilik kurabilir miyim?

  Türkiye’de bulunan bir şirketin Almanya’da şube açması mümkündür. İki türü vardır. İlki ana şirkete bağlı bir şube. İkincisi ana şirketten bağımsız şube.

 • Almanya’daki bir şirketi devralabilir miyim?

  Almanya’da bulunan halihazırda bir şirketi devralmak mümkün olmakla beraber sadece satım amaçlı kurulan bir şirketi devralmak mümkündür.

 • Almanya’daki vergiler nasıl?

  Almanya’da şirket veya şahıs işletmelerinde işletme vergisi ödemek zorunludur. Vergi miktarı bölgelere göre ve işletmenin gelir gücüne göre değişmektedir. Sabit bir vergi miktarı yoktur. Bu oran %13-20 arasında değişmektedir.

 • Almanya’da kurulabileceğimiz şirket türleri nelerdir?

  Limited Şirket Sermaye şirketleridir. Almanya’da bulunan en yaygın şirket türüdür. Ortakları koydukları sermaye oranıyla sorumludur. Anonim Şirket Daha çok büyük ölçekli ve uluslar arası yatırım yapmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği bir şirket türüdür. Komandit Şirket Temelde Şahıs Şirketleridir. Sermaye zorunluluğu yoktur. Şirket ortaklarından en az biri tüm mal varlığı ile sorumlu olmalıdır. Adi Şirket Türk Borçlar Kanununda düzenlenen adi şirketler ile benzerdir.

 • Almanya’daki bir şirketi devralabilir miyim?

  Almanya’da bulunan halihazırda bir şirketi devralmak mümkün olmakla beraber sadece satım amaçlı kurulan bir şirketi devralmak mümkündür.

 • Almanya'da Şirket Almak mı Şirket Kurmak mı?

  Almanya'da Şirket Almak mı Şirket Kurmak mı?