Fransa'da Oturum İzni Almak

Fransa'da Oturum İzni Almak

Fransa'da Oturum İzni Almak

                             FRANSA’DA OTURUM İZNİ ALMAK 

 

Fransa'da uzun süre kalmayı düşünüyorsanız oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yani Fransa’da oturum izni almak konusunda ülkede 90 günden fazla kalmak istediğinizde Fransız Konsolosluğu veya Büyükelçiliklere uzun dönem vize başvurusu yapılmalıdır. Fransa'da oturum izni başvurusu  iş, eğitim, araştırma, evlilik ya da nişanlılık gibi durumlarda yapılıyor. Ancak Fransa’ya işçi olarak gidecekseniz işveren ile yapılan sözleşme de başvuruda istenecektir. Uzun süreli vize OFII ( Fransız Göç ve Entegrasyon Ofisi ) tarafından onaylandığında tam anlamıyla kabul görmektedir.  

 

OFII ‘ye oturum izni başvurusunda bulunurken standart belgeleri yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Bunlar Baş açık bir fotoğraf, pasaport, Fransa’da ikamet edilen yerin kira sözleşmesi gibi belgeler, sağlık raporları, OFII’ye verilmesi gereken vergi şeklindedir.  

 

Fransada oturum izni almak için bakıldığında bu konunun çok fazla kategorisi bulunmaktadır. Çalışanlar için oturma izni, nitelikli ve mevsimlik işçiler için oturum izni, öğrenci oturum izni, emekliler için oturma izni, aile oturum izni, VLS-TS ( oturum iznine eş değer bir fransız vize türü ) gibi çeşitleri vardır. VLS-TS damga şeklinde pasaportlara uygulanmakta ve 1 yıl boyunca Fransa’da kalma imkanı sağlamaktadır.  

 

FRANSA AB MAVİ KART 

 

AB vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin Fransa’da çalışmak için 3 yıl süre ile ikamet hakkı veren belgedir. Bu kartın alınabilmesi için çalıştığı işte en az asgari ücret veya üzerinde maaş almak, çalışacağı yerden en az 1 yıl ve üzerinde iş teklifi almış olmak, Fransa uzun süreli vize ve pasaport sahibi olmak gerekiyor.  

 

Ayrıca konu Fransa AB Mavi Kart olduğunda bu karta sahip olabilmek için iyi derecede bir diploma notuna ve belli bir süre iş deneyimine sahip olmak gerekiyor. Yani Fransa AB Mavi Kartı biraz daha yetenekli olan çalışanlar alabiliyor diyebiliriz. Fransa'da belli bir süre çalıştıktan sonra diğer Avrupa ülkelerinde de çalışabilme hakkı kazanılmaktadır.  

 

Fransa Oturum İzni İçin Gereken Belgeler ; 

  1. Pasaport 

  1. Biyometrik fotoğraf 

  2. Kimlik kartı 

  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 

  4. Reşit olmayan bireyler için ebeveynlerinin onayladığı belge 

  5. Gerekli durumlarda istenecek ek belgeler  

şeklindedir.  

 

Fransa'da oturum izni almak ve daha fazlası için danışmanlık şirketimiz Adlone Consulting Danışmanlık hizmetinizdedir. Doğrudan Fransa ile sürekli etkileşim içinde olan uzman arkadaşlar ile çalışmaktayız. Her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş