İngiltere'de Oturum İzni Almak

İngiltere'de Oturum İzni Almak

İngiltere'de Oturum İzni Almak

                                       İNGİLTERE’DE OTURUM İZNİ ALMAK 

 

İngiltere'de hangi sebeple olursa olsun eğer uzun süreli kalmak istiyorsanız oturum iznine başvurmanız gerekiyor. Çeşitli nedenlerle 6 aydan daha uzun süre İngiltere’de kalmak istiyorsanız oturum izni almak zorundasınız. Ancak oturum izni belli şartlar çerçevesinde alınabilir. İngiltere'de oturum izni almak için söz konusu izni alırken birlikte yaşayacağınız aile üyesine göre de şartlar farklılık gösterebilmektedir. Beraber yaşanacak aile üyeleri, ebeveyn, çocuk, uzun süreli bakımının üstlenildiği kişi, eş ya da sevgili, nişanlı veya evlenme teklif edilmiş partner şeklinde olmalıdır. 

 

İngilterede oturum izni almak için gereken evraklar şartlara göre doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve başvuru yapılmalıdır. Başvuru genelde 3 ay içerisinde açıklanmaktadır. Ancak bu süre bazı sorunlardan dolayı daha da uzun olabilir. Bu sorunlar, yeteri derecede İngilizce bilmemek, gereken maddi gelirin karşılanamaması, cezai bir hükümlülük gibi olaylar olabilir. Bu durumda yetkililer kişiyi arayıp mülakata çağırabilir ya da gerekli bilgileri verip tamamlanmasını isteyebilirler.  

 

 

 

İş, eğitim, evlilik gibi İngiltere’de 5 yıldan daha uzun süre kaldığınızda bu sürenin sonunda kalıcı oturum izni alabilirsiniz. Ancak dil seviyenizin de yeteri düzeyde olması gerektiğini unutmayın.  

 

İngiltere’de uzun süreli oturum izni almak istiyorsanız öncelikle hangi durum için izin oluşturacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunlar ;  

 • İngiltere öğrenci vizesi  

 • İngiltere aile vizesi 

 • İngiltere çalışma vizeleri  

gibi durumlardır.  

 

Oturum izni almak isteyen ve Türkiye’de bulunan vatandaşlar İngiltere’nin Türkiye’de ki temsilciklerine, İngiltere’de bulunanlar ise İngiltere valiliğine başvuruda bulunabilirler. Başvuru için geçerli bir neden veya davetiyeniz varsa ilk olarak vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Ayrıca uzun süreli kalmak istediğinizde iyi derecede ingilizce bilmeniz gerekiyor.  

 

Daha önceden de belirttiğimiz gibi uzun süreli oturum izni evlilik, iş, öğrenci, aile bireyleri vb. şeklinde kategorilere ayrılmaktadır.  

 

İngiltere’de öğrenci olan bir kişinin oturum izni alması ;  

 

Eğer eğitim süreniz 6 aydan daha uzun sürecekse oturum izni başvurusu yapabilirsiniz. Oturum iznine sahip öğrenciler hem İngiltere’de ikamet etme hakkına hem de çalışma hakkına sahip olabilirler. Öğrenciye 11 ay boyunca oturum hakkı veren vize türüdür. Öğrencinin oturum izni alabilmesi için onaylı bir eğitim kurumundan CAS belgesini yani eğitim kabul onayını alması gerekir. Öğrencinin öğrenim hayatı bittiğinde ise yeni mezun vizesine başvurarak 2 yıl daha oturum hakkına sahip olur. Ardından ise iş bulunmuş ise çalışma vizesi ile devam edilir. 

 

 

İngiltere’de çalışan kişinin oturum izni alması ;  

 

İngiltere bu kişilere çalışma koşullarına göre 12 ay ile 5 yıl arasında oturum izni veriyor. İngiltere’de bulunan çalıştığınız firmadan COS ( sponsorluk belgesi ) belgesinin alınması ve çalışma vizesine başvurmanız gerekiyor. Çalışma vizesinin alınması ile ilgili kişi İngiltere’de 5 yıl oturum hakkına sahip olabiliyor. Zaten 5 yılın ardından sınırsız oturum izni başvurusunda bulunabiliyor hatta isterseniz ingiliz vatandaşlığına da başvurabiliyorsunuz.  

 

 

İngiltere’de eş, aile, partner yani aile vizesi ile oturum izni alınması ;  

 

Bu şekilde oturum izni almak için ya İngiltere’de oturum izni olan ya da ingiliz vatandaşı biriyle evli veya partner olmak gerekiyor. Yine bu vize kişiye İngiltere’de 2 yıl 9 ay oturum hakkı veriyor. 5 yılı doldurduktan sonra ise sınırsız oturum iznine başvuru yapılabiliyor.  

 

 

İngiltere’de yatırım yaparak oturum izni alınması ;  

 

İngiltere’de iş kurarak yada yatırım yaparak oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sayede kişiye 2 ile 5 yıl arasında oturum izni verilmektedir. Yatırım yapacaksanız yaptığınız yatırımın belli bir değerde olması ve ilgili kuruluşlardan onay alınması gerekiyor. Onay belgesi ve yatırımı kanıtlayan belgeler alındıktan sonra 3 yıllık bir oturum iznine sahip olabiliyor ve bu sürenin sonunda vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor.  

 

 

Kategorilere ayrılmış vize tiplerinde başvuru şartları farklılıklar gösterse de genel olarak uzun dönemli vize başvurularında gerekli evraklar ;  

 • İngiliz hükümetinin onay verdiği bir eğitim kurumundan alınmış ingilizce yeterlilik belgesi 

 • Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge 

 • Vize türünüze özel hesabınızda bulunması gereken banka hesap özetini gösterir belge 

 • İngiltere'de bulunulan süre boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanmanızı sağlayacak sağlık sigortası ödemesi (NHS)  

 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş başvuru belgesi 

 • Geçerli pasaport 

 • Adli sicil kaydının temiz olması  

 • Nüfus kayıt örneği 

 • Gerekiyorsa İngiltere COS ve CAS belgeleri  

şeklindedir.  

 

Tüm bu işlemleri tek başınıza yapabileceğiniz gibi, konu İngiltere'de oturum izni almak olduğunda danışmanlık şirketimiz Adlone Consulting  ile profesyonel bir şekilde de bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

 

 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş