İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır

                               

İngiltere insanlar tarafından merak edilen ve ilgi gören bir ülke olduğundan İngiltere vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı da oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgileri bu yazının devamında bulabilirsiniz.

İngiltere ve Birleşik Krallık ülkelerine ( İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ) giriş için alınması gereken vize İngiltere vizesidir. Ancak İngiltere vizesi ile Birleşik Krallık üyesi ülkelere giriş yapabilmek için ilk olarak İngiltere’ye giriş yapmak gerekiyor. İrlanda Cumhuriyetine ise İngiltere vizesi ile giriş yapılamaz. Yine İngiltere ziyaretçi vizesi ile ilk seyahat edilecek yerin İngiltere olması koşulu ile geçiş yapılabilmektedir.  

 

Vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından direk kabul edilmediği için başvurular konsolosluk ve büyükelçiliğin görevlendirdiği merkezlere yapılmalıdır. Vize müracaatları seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Başvurular ilk etapta online yapılmaktadır. Randevu alındıktan sonra standart olan biyometrik veriler beyan edilmelidir. Diğer vize işlemlerinde olduğu gibi İngiltere vizesi için de kişinin seyahat amacını, seyahat süresi boyunca tüm masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu ve Türkiye’ye geri dönüşünü ispatlayan belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Kalış süresi ve seyahat amacına göre belgeler ve vize harç ücretleri değişkenlik göstermektedir.  

 

Birleşik Krallık ülkelerine seyahat edecek olan Bordo ( umuma mahsus ), Gri ( hizmet ) ve Yeşil ( hususi ) pasaport sahipleri vize müracaatı yapmak zorundadır ancak Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize başvurusundan muaf tutulurlar. Ancak unutulmamalıdır ki tüm pasaport sahipleri ülkeye döndükten sonra da pasaportlarının 6 ay daha geçerliliğinin olması gerektiğini kontrol etmelidirler.  

 

Birleşik Krallık Schengen ülkesi olmadığı için İngiltere vizesi sahibi kişiler Schengen ülkelerine bu vize ile giriş yapamamaktadır. Schengen ülkelerine ise İngiltere vizesi ile giriş yapılamaz.  

 

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Adana ve Antalya da bulunan ve İngiltere Konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş vize başvuru merkezlerine vize başvuruları yapılabilir. Biyometrik veri zorunlu olduğu için kişilerin başvuru merkezlerine şahsen gelmeleri gerekmektedir. Başvuru merkezlerine ibraz edilen belgelerin güncel tarihli olması ve gerçeğe aykırı olmaması önemlidir. İlgili vize türüne göre gerekli olan evraklar farklılık gösterebilmektedir.  

 

Vize için gerekli evraklar ; 

 • Pasaport 

 • İngiltere vize başvuru formu 

 • Nüfus cüzdanı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 

 • Davet mektubu 

 • Vize talep dilekçesi 

 • Seyahat sigortası  

 • Vize ücretinin ödendiğine dair banka dekontu 

 

şeklindedir. Ancak vize türüne göre bunlara ek olarak evrak ve belgeler istenebilir. Vize başvuru süresi yaklaşık olarak 15-20 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize süreci boyunca eksik ve en ufak bir yanlış bilgi vizenizin reddi ile sonuçlanabilir. Vize için istenen evraklarınızı titizlikle hazırlamanız önemlidir. Bu süreçte harcadığınız zaman ve paranın geri dönmeyeceğini bilmeniz gerekir. Bazı vize türlerinde ret cevabına karşı itiraz edebildiğiniz gibi bazı vize türlerinde bu şans bulunmamaktadır.

 İngiltere vize türleri şu şekilde sıralanabilir:

 

İNGİLTERE VİZE TÜRLERİ 

 

 1. İngiltere ticari vizesi 

 1. İngiltere turistik vize 

 1. İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi  

 1. İngiltere öğrenci vizesi 

 1. İngiltere eğitim vizesi( Tier 4) 

 1. İngiltere tedavi amaçlı vize 

 1. İngiltere oturum vizesi  

 1. İngiltere aile birleşimi vizesi 

 1. İngiltere çalışma vizesi 

 1. İngiltere girişimci vizesi 

 1. İngiltere Tier vizeleri 

 1. İngiltere Ankara Antlaşması vizesi  

 

gibidir. Bu vize türlerine bağlı olarak standart evrakların dışında belge istenebilir. Bu yüzden seyahat nedenini doğru bir şekilde açıklamak önemlidir. Başvuru formunu doğru ve kanıtlanabilir gerçeklerle doldurmanız vizenizin ret yanıtı almaması için oldukça önem taşımaktadır.  

 

 İngiltere vize işlemleri ve oturum izni konusunda uzman olan danışmanlık şirketimiz  Adlone Consulting  sizlere İngiltere vizesi  hususunda yardımcı olacaktır. Her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş