İsviçre'de Şirket Kurmak

İsviçre'de Şirket Kurmak

İsviçre'de Şirket Kurmak

Güçlü ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olan İsviçre sunduğu hizmetler ile yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu yüzden İsviçre'de şirket kurmak merak edilen bir konu olmaktadır. İsviçre’de şirketlerin çoğu küçük ve orta ölçekli KOBİ olarak nitelendirdiğimiz şirketlerdir. İsviçre jeopolitik konumu ile Avrupa’nın en önemli ekonomik değere sahip ülkeleri ile komşudur. Bu ülkeler ; Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya ve Lihtenştayn dır. Bu sayede İsviçre’de şirket kuran ya da yatırım yapan bir yatırımcı Avrupa ülkelerinin birçoğuna rahatlıkla ürün satışı yapabilmektedir. 


 

İsviçre yaklaşık 8,5 milyon nüfusa sahip kanton dediğimiz eyaletlerden oluşan bir ülkedir. Bu yazımızda özellikle İsviçrede şirket kurmak ile ilgili bilgiler paylaşacağız. İsviçre’de çeşitli şirket türleri bulunmakla birlikte bunlar arasında kurulum farklılıkları da bulunmaktadır. En fazla kurulan şirket türleri arasında Şahıs şirketi, Limited şirket ( GmbH ) ve Anonim şirket ( AG ) bulunmaktadır. 


 

ŞAHIS ŞİRKETİ


 

Şahıs şirketi, kurulumunun diğer şirket türlerine göre daha kolay olması açısından tercih edilmektedir. Küçük işletmeler ve bireysel çalışan insanların sıklıkla tercih ettiği şirket oluşumudur. Bu şirketler bireysel kişiler tarafından kurulduğu için vergilendirmeleri de kazançları üzerinden bireysel olarak oluşturulur ve ödenir. Ticaret sicil kaydının yapılması, muhasebe düzenlemeleri ve KDV için kayıt yaptırılması sonucu şirket kurulumu basit bir şekilde gerçekleşmektedir.  

LİMİTED ŞİRKET (GmbH ) 


 

Şahıs şirketleri daha hızlı ve kolay kurulabilir ancak AG veya GmbH sorumlulukları sermayeleri ile sınırlı olduğu için daha fazla güvenilirlik sunar. İsviçre’de yatırımcıların en çok tercih ettiği şirket türü GmbH yani Limited şirkettir. Yatırımcı özellikle ticaret yapmak istiyorsa GmbH mantıklı bir tercih olacaktır. İsviçre GmbH hissedarları ticaret siciline kayıtlıdır ve şirket halka açıktır. 

 

İsviçre GmbH ın asgari sermaye tutarı 20.000 CHF dir ve bu tutarın ilk etapta İsviçre’de ki bankada yer alan blokeli hesaba yatırılması gerekir. Şirketin resmi gazetede kuruluş ilanı çıktıktan sonra banka blokesi kalkar ve yatırılan para kullanılabilir. Şirket kurulumu yaklaşık 10 ile 15 gün arasında yapılabilmektedir. 


 

ANONİM ŞİRKET ( AG )  

İsviçre’de kurulabilecek diğer bir şirket türü ise Anonim şirkettir. Yine sıkça tercih edilen bir şirket türü olan AG başlangıç sermayesi olarak GmbH a göre daha fazladır. Bu tür bir şirket kurmak isteyenlerin başlangıç sermayeleri 100.000 CHF dir. Bu sermayenin %20 sinin peşin ödenmesi gerekmektedir. Şirketin faaliyete geçebilmesi için şirket sözleşmmesinin yazılması, tescilinin yapılması ve ayrı bir ticari banka hesabının açılması gerekmektedir.  

İsviçre'de şirket kurulumu sırasında ; şirketin adı, ünvanı, faaliyet alanı ve şirkette çalışacak kişi sayısı belirlenmelidir. Yine şirket kurulumundan önce şirket faaliyetine göre piyasa araştırılması yapılmalı ve şirkete en uygun kanton bölgesi seçilmelidir. Bu sayede yapılacak ticari ilişkilerde daha fazla kâr elde edilebilmektedir. 


 

İsviçre’de şirket kuruluşu konusunda AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayan yatırımcılar için belli farklılıklar bulunmaktadır. AB vatandaşı olmayanlar için daha fazla prosedür ve durum tespiti yapılmakta ve daha büyük bir potansiyele sahip iş teklifinin sunulması gerekir. AB vatandaşları için ise bu süreçler daha kolay ve kısa sürmektedir. 


 

İsviçre’de şirket kurmanın belli avantajları vardır. Jeopolitik konumu ile birçok Avrupa ülkesine erişim kolaylığı, güçlü ekonomiye sahip olması, bankacılık ve finansal hizmetlerinin köklü bir yapıya sahip olması, AB ülkelerine kolay bir şekilde ticari faaliyet gösterebilme, markanızı dünya çapında tanıtabilme imkanı gibi avantajlar İsviçre’de şirket kurma fikrini desteklemektedir. 
 

Hangi şirket türünü kurmak isterseniz kurun söz konusu İsviçre'de şirket kurmak olduğunda tüm işlemleriniz Adlone Consulting çalışanları ve partnerleri ile gerçekleştirilmektedir. Güvenli ve anahtar teslim şirket kuruluşlarını gerçekleştirip sonrasında da size destek vermeye devam ediyoruz. Tüm soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş