Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma İzni

                                ALMANYA ÇALIŞMA İZNİ 

 

Almanya tarafından verilen çalışma vizesine hak kazanmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliğine başvurmak olacaktır. Almanya çalışma izni mesleğinize ve eğitim düzeyinize göre değişkenlik göstermektedir. 

 

Eğer Almanya da 90 günden az kalacaksanız Schengen vizesi almanız gerekiyor. 90 günden daha fazla kalacaksanız Almanya Ulusal vizesi (D Tipi) almalısınız. Bu da oturum izni demektir. Vize başvurusunda bulunabilmek için Almanya da ki bir iş yerinden teklif almanız veya kendi bulduğunuz iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir.

 

Kendi bulduğunuz işte çalışabilmek için işin Almanya yetkililerinin belirledikleri kriterlere uygun olması ve uygun şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Bulduğunuz iş için bazı önceliklerde var tabi. Eğer o pozisyona uygun bir Alman vatandaşı veya öncelik hakkı olan başka ülke vatandaşı yoksa bulduğunuz işte koşulları sağladığınız sürece direk gidip çalışabilirsiniz. Iş teklifi aldıysanız teklifi belgelerken iş teklifi yapmış kurumun sponsorluğunuzu karşılayıp karşılamayacağını da bildirmeniz gerekmektedir. 

 

Almanya da üniversite okuduysanız mezuniyetten sonra 18 ay içinde kendinize ve mesleğinize uygun bir iş bulduğunuzda Almanya size oturum ve çalışma izni verir. Ancak mezun olduktan sonra Türkiye ye dönüş yaptıysanız Almanya da iş bulmak için 6 aylık bir vize hakkınız olacaktır. 6 aylık süre içinde yine mesleğinize uygun bir iş bulduğunuzda ve bu sürede geçiminizi sağlayacak maddiyata sahipseniz Almanya da ki Yabancılar Şubesine (Ausländerbehörder ) çalışmak için Almanya'da oturum izni başvurusu yapabilirsiniz. Bazı mesleklerde dil ibrazı zorunlu değilken bazı mesleklerde dil yeterliliği belgesi gerekmektedir. Bilişim teknolojileri veya mühendislikler için Almanya sizden dil ibrazı talebinde bulunmaz. 

 

Almanya çalışma izni vizesine başvuru yapabilmek için Türkiye de ki herhangi bir üniversiteden aldığınız diplomanız Almanya da ki üniversitelerin diplomalarına denk olması gerekmektedir. 

 

Eğer kişi eğitimini yurt dışında tamamlamış ise yapmak istediği iş Alman Çalışma Ajansı nın beyaz liste olarak adlandırdığı listede yer almalı aynı zamanda yapacağınız iş ilanı Ajansın iş borsasına verilmiş olmalıdır.

 

Yeni iş gücü yasasına göre Almanya ekonomisini ayakta tutmak için çok sayıda vasıflı çalışana ihtiyaç duyuyor. Sığınma talebinde bulunanlarda bu yasadan yararlanabilecek.1 Mart 2021 de yürürlüğe giren yasaya göre kişilerin Almanya da iş bulmaları daha da kolaylaşmıştır. Yasadan önce şirketlerin kendi vatandaşlarını öncelikli işe alma olayları da ortadan kalkmaktadır. 

 

Nitelikli iş gücü Almanya da ki yüksekokul diplomasına benzer, denklik işlemleri tamamlanmış yüksekokul diplomasına sahip kişilerdir. Düşük nitelikli eğitim almış kişiler yasaya göre nitelikli iş gücü kabul edilmiyor. Yani üniversite mezunu olmak, mesleği ile alakalı uzmanlıklarını belgeleyebilmek ve 2 ile daha fazla mesleki tecrübeye sahip olmak göç yasası için kişinin karşısına şart olarak çıkabilir. 

 

Göçmenlik yasasına göre dil becerisini belgelemek (bazen zorunlu olmasa da sizi sektörde ön plana çıkarmaktadır) ve diploma denkliği almak önem kazanmıştır. 

 

ÇALIŞMA İZNİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR 

 • Başvuru formu  

 • Pasaport  

 • 2 adet vesikalık fotoğraf (en fazla 6 ay önce çektirilmiş biyometrik fotoğraf ) 

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi  

 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi 

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği 

 • Almanca tercümeyle mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, diplomalar, iş sözleşmesi, karneler vb. 

 • Daha önce yapılmış evlilikler, boşanmalar, doğan çocuklara ait kimlik bilgileri, anne ve baba hakkındaki bilgiler  

 • Sağlık sigortası  

 • Aşağıdaki bilgilerin bulunduğu iş sözleşmesi 
   

 1. Almanya da ki çalışma yeri (posta kodu ) 

 1. Almanya da ki işverenin adı, adresi vs. 

 1. Iş ilanı ve görev tanımı  

 1. Çalışma biçimi  

 1. Avro olarak yıllık brüt maaş  
   

 • Meslek için zorunluysa meslek icrası için verilen onay yazısı  

 • Ticaret sicili kaydı veya Almanya da ki şirket tarafından verilmiş kıyaslanabilir belge

   

Burada ki evrakları daha detaylı olarak başka bir yazımızda açıklamaya çalışacağız. 

Tüm bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi , isterseniz konu Almanya çalışma izni olduğunda Adlone Consulting danışmanlık şirketimiz sizin için tüm bu süreci yürütmektedir.