Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya'da Şirket Kurma İşlemleri ile ilgili her konuda sizlere uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin Gerekenler

Günümüzde, şirketler için uluslararası kimlikte faaliyet göstermek ve yabancı bir ülkede yatırım yapmak önemli bir hedef haline gelmiştir. Ekonomisi ve teşvikleri ile Almanya, dünyada yatırımda tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Almanya’da şirket sahibi olmak ile ilgili sorularınız olduğunda internetten hemen her yerden bilgi alabilirsiniz fakat girişiminiz için bilinmesi gereken başlıca noktalar bulunmaktadır. Almanya’da ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket ya da kişilerin kendi kurumsal varlıklarını en iyi şekilde sağlamada iş uzmanlarının yardımlarını almaları esastır. Yazımızda bahsedeceğimiz aşamaları izleyerek siz de sonuca ilerleme konusunda birçok avantaj yakalayabilir ve danışmanlığımız aracılığıyla Almanya’da şirket açmak konusunda bir adım öne geçebilirsiniz.

Almanya’da şirket açmak için bütçe ve hedef

Almanya’da şirket açılışı sanıldığı kadar karmaşık değildir aksine desteklenir ama öncelikli olarak, kurmayı planladığınız şirketi amaçlarınızla doğru orantılı olarak seçmelisiniz. Almanya’da kuracağınız şirket, iş hedefleriniz ve ticari faaliyetlerinizle uyumlu olursa ayakta kalmayı başarabilecektir. Doğru tüzel kişiliğinizi kurduktan sonra, sermaye kontrolü ile şirketinize yeterli bütçe ayırıp ayırmadığınızı ölçmeniz de çok önemlidir. Almanya’da şahıs, sermaye ve adi olmak üzere birçok şirket formu bulunsa da temelde önemli iki şirket türü (GmbH ve AGs) vardır bu sebeple işletmenizin maliyetinin bu noktada değişkenlik göstereceğini bilmelisiniz. Burada karşınıza çıkabilecek potansiyel sorunları engellemek için finans danışmanları sizin için bu süreçte yanınızda bulunmaktadırlar.

Almanya’daki şirket türleri nelerdir?

Girişiminize başlamadan önce Almanya’da hangi şirket türleri bulunduğunu ve bunların bazı temel noktalarını bilmek çok önemlidir. Sermaye biçimi, ortaklarının sayısı, faaliyet alanı ve vergilendirme usullerine göre şirketinizin formuna karar verebilirsiniz. Almanya’daki sermaye şirketlerinden en yaygın olan limited şirket biçimindeki GmbH’lerin kendi tüzel kişilikleri vardır ve atanmış genel müdürleri tarafından temsil edilirler. Ortakları sözleşme aracılığıyla atanır, prensipte şirketin borçlarından ve şahsi mallarından sorumlu tutulmazlar. Ticaret siciline kaydedildiği zaman şirketinizin hukuki varlığı da başlar.

Almanya’da anonim şirketler olarak bilinen AGs ise uluslararası nitelikte yani geniş ölçeklidir. Şirketin temsilini, genel kurul aracılığıyla belirlenen Yönetim Kurulu Alman hukuku kapsamında yürütür. Ayrıca burada hisse senetleri çıkararak borsa faaliyetlerinde bulunabilirsiniz.

Şahıs yani komandit şirketlerin kuruluşu biraz daha kolaydır çünkü sermaye sınırı gerektirmez fakat diğerlerinin aksine ortaklar şahsen sorumlu olmalıdır. Son olarak ticaret sicil kaydı gerektirmeyen adi şirketler vardır ve gelirleri belirli bir miktarı geçtiği zaman kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Şirketinizin ismi

Ticaret dünyasında isim her şeydir. Bu sebeple sonraki adımınız sahibi olacağınız şirket için insanları sizinle çalışmaya teşvik edecek ve daha önce alınmamış bir isim seçmek olmalıdır. Bunun için de Handelsregister üzerinden ticaret sicil kayıtlarını inceleyebiliriz.

Buradan ayrıca sizinki ile benzer özellikte olan Alman şirketlerinin kurumsal amaçlarını da görebiliriz, bu da ileride IHK yani Alman Ticaret Odası’nın şirketinizin isim ve hedef uyumluluğunuzu ücretsiz olarak denetlemesine imkân sunmaktadır.

Noter ve banka işlemleri

Noter bulmak ve randevu ayarlamak Almanya’da şirket kurulumunda gerekli bir diğer adımdır. Ayrıca, şirket ana sözleşmenizin taslak halini ve standart mı yoksa özelleştirilmiş mi olduğunu önceden belirlemeniz avantajınıza olacaktır. Noter randevunuzda ise ana sözleşmeye, Almanya’da banka hesabı için gerekli belgelere ve şirket ortaklarınızın listesine ihtiyacınız vardır. Eğer bir GmbH kurmayı planlıyorsanız bunun için İş Mektubunuzda şirketin adı, merkezi, yasal formu, sicil kaydı ve numarası ayrıca müdürlerin isimlerini belirtmeniz gereklidir.

Bazı durumlarda Alman vatandaşı olmak ya da ikamet izni gerekse de işler her zaman böyle yürümemektedir. Sermaye şirketinin ortakları için oturum izni almak zorunlu değildir. Ayrıca ortaklarınız Almanya’ya gidemeyecek durumda olduğu zamanlarda, süreciniz Türkiye’de vekâletname yoluyla işleme alınabilmektedir. Almanya’da şirket sahibi olmayı düşünen yabancılar için ayrı düzenlemeler yoktur, Alman yatırımcılar için aranan şartlardan sorumlu olursunuz fakat yine de işletmelerin sahipleri için kısıtlamalar uygulanabilmektedir. Bu yüzden danışmanlık tecrübemizle, işletme kurma aşamasında vakit kaybetmeden bir banka ile anlaşılmasını, noter işlemleri ve resmi evrakların istenilen formatta ilgili tarafa ulaşmasını sağlamakta size yardımcı olmaya hazırız.

Almanya’da şirket vergileri

Almanya’da tıpkı ülkemizdeki gibi şirket sahiplerinin ödemesi gereken çeşitli türden vergiler vardır, buna ek olarak karınızın belirli bir kısmını ödediğiniz kurumlar vergisine ve ruhsat vergisine tabi olursunuz. Bu sebeple vergi danışmanı bulmak, size şirket kurma aşamasında vergi numarası almak ve faturalar ile ilgili birçok konuda yardımcı olacaktır. Arka planda kalan şirket sigortası yaptırmak gibi diğer işlemler için de yine danışmanlığımız süreci profesyonel bir şekilde sizler adına yürütmektedir. Noter tarafından onaylanan resmi evraklarınızın ise Almancaya yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi gereklidir.

Evet, bu maddeleri sırasıyla izledikten sonra şirketinizi açmaya ve yatırımlarınıza başlamaya hazırsınız demektir. Adlone Consulting tecrübesi ve size sunacağı yardımlar ile yeni bir şirket açmada gereken bütün her şey için size destek vermekteyiz.