İngiltere'de Yatırım Yapmak

İngiltere'de Yatırım Yapmak

İngiltere'de Yatırım Yapmak

                               İNGİLTERE’DE YATIRIM YAPMAK 

 

İngiltere'de yatırım yapmak için ilk olarak yatırımcı vizesine başvurmak gerekiyor. İngiltere Tier 1 olarak ta adlandırılan yatırımcı vizesi için en erken, gitmeden 3 ay öncesinde başvuru yapılmalıdır. Aynı zamanda yatırımcı vizesi kişiye ve ailesine sürekli İngiltere’de yaşama ve İngiliz vatandaşlığına başvurma imkânı sağlamaktadır.  

 

Yatırım vizesi alabilmek için sizin ya da eşinizin adına yeteri kadar para olması gerekiyor. Miktar şartı sağlandıktan sonra başvuruya gidilebilir. Bu vize kapsamında iş kurmak ya da ek bir yatırım yapma zorunluluğu yoktur. Dil yeterliliği ve eğitim gibi kriterlerde aranmıyor. Yatırımcı vizesi başvurusu yapan kişinin eşi ve 18 yaşına kadar olan çocukları için de başvuru yapabilir ve tüm aile bireyleri İngiltere’nin sağlık ve eğitim sistemlerinden yararlanabilirler. Yatırımcı vizesi sayesinde kişi İngiltere’de 3 yıl 4 aylık oturum hakkı kazanmaktadır. 5 yıllık süre tamamlandığında ise sınırsız oturum hakkına sahip olabilirsiniz. Sonrasın da ise isterseniz İngiliz vatandaşlığına başvurabilirsiniz.  

 

Yaptığınız yatırımın miktarına göre İngiltere’de sınırsız oturum izni alma süreniz değişmektedir. Şöyle ki ; 

  • Vade süresi 5 yıl olan £ 2,000,000’lik yatırımda İngiltere’ye sınırsız oturum izni için 5 yılın sonunda başvuru yapılabilir. 

  • Vade süresi 3 yıl olan £ 5,000,000’lik yatırımda İngiltere’ye sınırsız oturum izni için 3 yılın sonunda başvuru yapılabilir. 

  • Vade süresi 2 yıl olan £ 10,000,000’lik yatırımda ise İngiltere’ye sınırsız oturum izni için 2 yılın sonunda başvuru yapılabilmektedir.  

 

Yatırım yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Gereken paranın bankaya yatırılmasının ardından paranın kime ait olduğu da belgelerle belirtilmelidir. 5 yılın sonunda yatırımlarınıza devam edebilir ya da yatırım yapmaktan vazgeçebilirsiniz.  

 

Son dönemlerde İngiltere yatırım yapma ve iş imkanları açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. Bazı ücretlerin daha makul olması, vergi avantajları, finansman merkezi olması ve şeffaf bir politikaya sahip olması İngiltere’yi yatırım ve iş bulma konusunda daha cazip hale getirmektedir.  

 

Başvuru yaptığınızda paranızın İngiltere veya başka bir ülkede bulunmasının önemi yoktur. Yeter ki İngiltere’nin denetlediği bir bankada hesabınız olsun.  

 

Yatırım yapanlar genelde teknoloji alanında olsa da diğer sektörlerde de İngiltere yatırım konusunda diğer ülkelerden daha önde gelmektedir. Vergi indirim teşviklerinin bulunması da yatırımcıları İngiltere’ye çekmektedir.  Bu nedenle İngilterede yatırım yapmak önemli bir hal almaktadır.

 

İngiltere’de yatırım yapmak ve daha fazlası için danışmanlık şirketimiz olan Adlone Consulting Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.  

 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş