Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen Vizesi

                                                                                                       

Almanya Schengen vizesi(C Tipi Vize) kişilerin Almanya ya gezi, fuar, aile ziyareti, kültürel, ticari vs. amaçla yapacakları kısa süreli seyahatler için alınması gereken bir vize türüdür. Bu vize 90 gün ile sınırlıdır. Yani 90 günün altındaki seyahatlerinizde alacağınız ve tüm Schengen ülkelerinde bu süre içinde serbest olarak dolaşabileceğiniz bir ziyaretçi vizesi türüdür. 

 

Schengen’e üye olan ülkeler; 

Almanya, Hollanda, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya, Danimarka, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Yunanistan, Estonya, Macaristan, Litvanya, Finlandiya, İspanya, Letonya, Malta, Portekiz, Slovenya, Slovakya. 

AB ye üye olmayan bazı ülkelerde bu vizeye dahildir. Bunlar, Norveç, İsviçre, Lichtenstein ve İzlanda şeklindedir. 

 

Schengen vizesi kişinin ilk giriş yapacağı ülkenin temsilciliğinden alınmalıdır. Almanya turistik vizesi Schengen vizesi özelliğinde olduğu için kişinin Schengen bölgesi diğer ülkelere yapacakları seyahatlerde turistik vizeye sahipse bir daha vize başvurusu yapmasına gerek kalmayacaktır.

 

Eğer daha öncesinde pasaportunuzda Almanya ya  çok girişli ve geçerli bir Schengen vizeniz varsa, Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Diplomatik(Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinizde Vize başvurusundan muaf tutulursunuz. 

 

Kısa süreli vize başvuruları Alman Konsolosluğu tarafından yapılmamakta ancak konsolosluğun yetkilendirdiği kurumlara, turizm seyahat acentelerine yada vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. 

 

Vize için ilk olarak elektronik vize başvurusu yapabilirsiniz yada çıktı şeklinde alıp elle de doldurabilirsiniz. Sonrasında başvuruya ekleyeceğiniz evraklarınızı hazırlamalısınız. Mesela hangi amaçla gitmek istediğinizi belirten evraklar (fuar, ticaret, ziyaret, turistik gibi). Size bağlı yada bağlı olmayan sebeplerden dolayı yanlış işaretlenen bir seçenek başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Ardından vize başvurusu için randevu almak gerekiyor. Vize başvuruları genelde 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır ancak siz ziyaret zamanınızdan en geç 15 gün en erken 3 ay öncesinden işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. 

 

Vize başvuruları genelde şahsen yapılmalıdır. Ancak daha önceden Schengen vizesi başvurusunda parmak izi verdiyseniz yazılı vekalet verdiğiniz bir kişi aracılığı ile de başvuru gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Schengen Vizesi için gereken evraklar; 

  • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, deforme olmamış, yan yana en az 2 sayfası boş olan Pasaport

  • Vize başvuru sahibinin son 3 ay içerisinde çektirdiği, 2 adet 3,5x4,5 cm ölçüsünde Biometrik Fotoğraf 

  • Kişi adına güncel tarihli, ikamet ettiği adres ve aile bilgilerini içerecek Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

  • Almanya Schengen vize başvuru sahibinin eksiksiz olarak doldurduğu, doğruluğu kanıtlanabilir, ıslak imzalı Almanya Vize Başvurusu

  • Finansal Durumu Gösteren Belgeler (Banka hesap özeti son 3 ayı göstermeli, hesapta Schengen ülkelerine göre değişkenlik gösteren yaklaşık 5.000-7.000 TL bakiye olmalı ve bu banka imza, kaşe ve imza sirküleri ile desteklenmiş olmalıdır. Ayrıca kişi adına varsa araç ruhsatları, kira gelirleri, kredi kartı ekstreleri, tapu kayıtları da eklenmelidir. 

  • Vize başvuru sahibinin meslek bilgilerini, maaş bilgilerini, seyahatin tarih aralıklarını belirten Almanya  Konsolosluğuna Hitaben Yazılacak  Vize Talep Dilekçesi

    en önemlileri şeklinde sıralanır. 

 

Evraklarınız kesinlikle güncel olmalı, süresi dolmuş, okunaksız ve yıpranmış evraklar kabul edilmeyecektir.18 yaş altı bireylerin başvurusunda ebeveynlerinin noter onaylı beyannameleri zorunludur. 

 

Başvuru ücretlerini konsolosluğun yetkili kıldığı merkezlere yatırabilirsiniz. Schengen vize ücreti 2022 yılı itibari ile 80 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru merkezi ücreti ise 60 Euro dur. Ayrıca ek ücretler de çıkabileceği için kendinizi maddi olarak ona göre ayarlamanız gerekir (140-170 Euro arası olabilmektedir). Schengen vizesinin turistik, ticari, transit, vize ya da arkadaş ziyareti vizesi olması fiyatta herhangi bir değişiklik oluşturmaz. 0-6 yaş Schengen vizesi başvuruları için konsolosluk para almamaktadır. 

 

Almanya Schengen vizesi ile alakalı 2022 güncel bilgileri genel anlamda yazımızda paylaştık. Detaylı paylaşımlarımız sürecek. 

 

Tüm bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz gibi Adlone Consulting Danışmanlık şirketimiz aracılığı ile daha kolay ve yorulmadan yaptırabilirsiniz. Almanya Schengen vizesi konusunda  bizimle iletişime geçebilirsiniz.