Almanyada Oturum İzni

Almanyada Oturum İzni

Almanyada Oturum İzni

Almanya’da oturum iznini almadan iş, çalışma ve eğitim hayatına dâhil olmanız pek mümkün değildir.

Almanya'da Oturum İzni 

Almanya’da yatırım yapmak ya da Almanya'da şirket kurmak, işinizi geliştirmek gibi hayalleriniz olduğunda Almanyada oturum izni almanız gereklidir. Eğer 90 günden daha az kalacaksanız oturum iznine değil vizeye ihtiyacınız vardır fakat 90 günden fazla kalmayı düşünüyorsanız bunun için birtakım bürokratik işlemleri yerine getirip oturma izni almanız zorunludur. Kısa dönemli ya da uzun süreli Almanya’da bulunmak istiyorsanız Schengen vizesi almalısınız. Almanya’da oturum iznini almadan iş, çalışma ve eğitim hayatına dâhil olmanız pek mümkün değildir. Peki, bu ikametgâh iznini nasıl alabiliriz?

Öncelikle yaşadığınız şehir ve bölgelerdeki Yabancılar Dairesine, Almanya oturum izni talebinde bulunmak için başvurmalı ve gereken evrakları buraya teslim etmelisiniz. Oturum izni talebiniz değerlendirilirken dikkat edilen bazı kriterler vardır. Bunlar;

 • Almanya kamu düzeni ve güvenliğine karşı tehdit oluşturmama

 • Temel düzeyde Almanca dilinde kendini ifade edebilme

 • Okul ve mesleki eğitiminizdeki diplomanız

 • Almanya’da çalışmak için gereken yasal izinler ve düzenli kazanç sağladığınız bir mesleğinizin olması

 • Birlikte yaşadığınız aile üyelerine yetecek büyüklükte eve sahip olmanız

 • Almanya uyum kursuna katılma zorunluluğunuz varsa bu kursu başarıyla tamamlamış olma

 • Sizin ve aile üyelerinizin sağlık sigortasının bulunması

 • Sizin ve eşinizin yaşlılık güvencesi kapsamında ödeme ve prim yapması

 • Ailenizin ve kendi geçiminizin güvence altına alındığı düzenli bir gelire sahip olmanız

 • Almanya toplumsal düzeni ve hukuku hakkında temel bilgiye sahip olmanız

Almanyada Oturum İzni Türleri

Almanya’da oturum izni için farklı kategoriler vardır.

 

1.Kalıcı Oturum İzni

Süresiz olarak verilen bu izin çalışma iznini de kapsamaktadır ve yerleşim izni olarak da bilinir. Almanya’da kalıcı oturma izni alabilmek için en az 5 yıllık oturma iznine sahip olunması, sabıka kaydınızın olmaması, yeterince Almanca bilmeniz, sizin ve ailenizin geçimini sağlayabiliyor olmanız gerekir. Eğer AB Mavi Kartınız varsa bir süre sonra yerleşim iznine başvurabilirsiniz. Ayrıca belirli bir süre Almanya’da çalıştığınızı ve vergilerinizi ödediğinizi kanıtlamalısınız.

 

2.Geçici Oturum İzni

Almanya’da yaşamak isteyen yabancılara çoğunlukla verilen izin türüdür. Sınırlı süreye sahip standart bu oturma izninde, Almanya’da hangi sebeple bulunduğunuza ve oturum izni aldığınıza bakılır. Almanya’ya çalışmak için gidenler, hukuka uygun olarak sığınma talebinde bulunanlar, mesleki eğitim alanlar, zorunlu göç edenler, AB ülkelerinden birinde kalıcı oturum iznine sahip olanlar bu oturum iznini alabilirler. Bazı durumlarda bu iznin süresi uzatılabilmektedir.

 

3.AB Mavi Kart

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarından yüksek nitelikte bir meslekte çalışmak için veya yüksek öğrenim hedefleri ile iyi derece Almanca bilenler, Almanya’da oturma izni almak istiyorlarsa AB Mavi Karta başvurabilirler.

 

Belirli bir süre Mavi Kart sahibi olarak ikamet edildiğinde, oturum izni alabilirsiniz. 3 yıl süreyle verilen bu oturma izninde girişiminiz planladığınız gibi ilerlemiş ise yerleşme izni almaya hak kazanabilirsiniz. Ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacak yabancılar için bağımsız oturma izni de verilebilir. Bunun için girişimcilik konusundaki tecrübeniz, işin istihdamı, ortaya konulacak sermaye gibi konular dikkate alınmaktadır. Ayrıca bu karta sahip olmanız durumunda eşinizin de Almanca bilmese bile Almanya’ya sizinle gelme hakkı vardır.

 

Evlilik Amaçlı Almanya’da Oturum İzni

Evlilik birliği ile Almanya’ya gidiyorsanız oturma izni talep işlemleriniz yabancılar dairesinden yürütülür. Oturma izninizi aldığınız günden itibaren geçerlilik süresi 3 yıldır ve bittiği zaman uzatılmalıdır. Eşin vefat ettiği bazı durumlarda bağımsız oturma izni alma hakkınız da bulunmaktadır. Almanya’da süresiz oturma izni almak için ise ülkede 5 yıl bulunmuş olmak, sigortalı olarak çalışmak ve yeterli düzey Almanca bilmek gibi şartlar aranmaktadır.

 

Eğitim Amaçlı Almanya’da Oturum İzni

Yüksek öğrenim amaçlı veya dil kursları gibi eğitimi kapsayan programlarda Almanya’da oturum izni alınabilmektedir. İznin süresi sadece eğitim süresi boyunca geçerlidir. Ayrıca yabancı öğrenciler için belirli bir süreyi geçmemek kaydıyla çalışma hakkı da tanınır.

 

Almanya’da Oturma İzni Nasıl Alabilirim?

 •  Almanya’da sağlık sigortanızın olması önemlidir. Yabancı sigorta şirketleri yerine Alman şirketlerden yaptırmanız daha faydalıdır.

 •  Almanya’daki adresinizi gereken kurumlara bildirmeniz süreç açısından gereklidir.

 • İlgili kurumlardan randevunuzu alarak, formları doldurun ve belgeleri eksiksizce hazırlayın.

 

   Almanya’da Oturum İzni Uzatma

Oturum izinlerinin belirli süreye göre verilmesi, uzatma konusunda da soru işaretleri yaratmaktadır. Verilen süre bitmeden, süreyi uzatma talebinde bulunmak gerekmektedir.  İlgili kurumlara başvurunuzu yapmanız için ülkede kalma amacınızı da belirtmelisiniz.

 

Almanyada oturum izni almak görüldüğü gibi çok fazla prosedür ve evrak işleri gerektiren bir konudur. Ülkede bulunma amacınıza göre çeşitli şekillerde oturum izni alabilirsiniz. Almanya’da oturum izni almak için gerekli belgeler saydığımız gibi benzerdir, ufak detaylarla birbirinden ayrılır. Oturum izni aldığınızda Alman vatandaşlarının sahip olduğu haklardan siz de yararlanabilirsiniz.

 

Buna ek olarak iş ve  yatırım konusunda imkânlarınız daha da kolaylaşır. Bütün bu noktalar göz önüne alındığında, Almanyada oturum izni almak istiyor ve aklınıza takılan sorular var ise bizimle iletişime geçerek danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz. Adlone Consulting olarak hem yurt içi hem yurtdışındaki çalışma arkadaşlarımız ile bu süreci sizin için kolaylaştırmayı hedefliyoruz.