Fransa'da Şube Açmak

Fransa'da Şube Açmak

Fransa'da Şube Açmak

Yabancı bir şirketin Fransa’da şube açmak için uyması gereken bazı prosedürler vardır. Bu prosedürlerin Fransa hukukuna uygun ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir aksi halde daha sonra şirket sahibine bazı zorluklar çıkarabilir. 

 

Şube açılışı için eğer Fransa hukukuna hakim değilseniz ve kuralları çok iyi bilmiyorsanız bu işleri iyi bilen birileri ile çalışmak şubenizin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde açılmasını sağlayacaktır. Bu olaylarda yetkili olan bir mali müşavir ile anlaştıktan sonra mali müşavir şirket şubesinin açılacağı bölgedeki Ticaret Mahkemesi Katipliğine şirket ana sözleşmesinin iki örneğini sunarak işlemleri başlatır. Şube açacak olan firma şubenin açılacağı bölgenin Ticaret Mahkemesi katipliğine Ticaret Siciline kayıt için kuruluştan sonra en kısa süre içerisinde başvuru yapmalıdır.

 

Fransada şube açmak isteyen firma Ticaret Mahkemesine bazı evraklar sunmak durumundadır. Bu evraklar ; 

  • Şirketin amacı

  • Ticari adı

  • Etkinliklerinin başlangıç tarihi

  • Şirket yönetici veya yöneticilerinin ad, soyad, doğum tarihi, adres bilgileri ve uyrukları hakkındaki bilgiler

  • Şirketin bağlı olduğu bir ticari sicile kayıt yeri ve tarihi 

  • Şirketler Formaliteleri merkezine başvuru

gibi şeklindedir. 

 

FİLİALE : Ana şirketten ayrı bir tüzel kişiliğe sahip, hukuken bağımsız ancak ekonomik olarak ana şirkete bağlı olan bir firma çeşididir. Bir şirketin Filiale açabilmesi için Fransız mevzuatının kurallarına uygun davranması gerekir. Ayrıca şirketin belli miktarda bir sermayesinin de bulunması gerektiği unutulmamalıdır. Fransa’da kurulan bütün şirket türleri merkezlerinin bulunduğu bölgenin ticaret siciline kayıt yaptırmak zorundadır. Şirket sözleşmesinde şirketin amacı, merkezi, işlevleri, süresi, ismi, sermaye miktarı gibi bir takım bilgiler yer almalıdır. Ayrıca Şirket Formaliteleri Merkezine de kayıt zorunludur. Bu merkez kendisine yapılan başvuruları, Ticaret sicili, vergi dairesi, sosyal sigortalar kurumu, Milli istatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, İş müfettişliği gibi bazı kurumlara bildirir. 

 

TEMSİL BÜROSU : Temsil bürolarının Fransa’da hukuken hiç bir ticaret yapma veya ticari anlaşma yapma yetkisi yoktur. Sadece esas firmanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Bu yüzden ticaret yapmak için ya şirketinizin şubesini ( succursale ) veya Limited şirketinizi ( Filiale ) açmanız gerekiyor. 

 

Fransa’da şirket kurmak veya Fransa’da şube açmak gibi işlemlerinizi hukuki yoldan bilirkişi aracılığı ile yaptırmak isterseniz Adlone Consulting hizmetinizde olacaktır. İşlem ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş