Türkiye'de Medikal Sağlık Turizmi

Türkiye'de Medikal Sağlık Turizmi

Türkiye'de Medikal Sağlık Turizmi

                       

Türkiye'de medikal sağlık turizmi gelişen ve büyüyen bir alan olup, insanlar tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu halini almıştır. Medikal turizm içerisinde tıp, cerrahi işlemler ve diş hekimliğini barındıran, bir kişinin bunlardan herhangi biri için tedavi olmak amacıyla kendi ülkesi dışında başka bir ülkeye seyahat etmesidir. Bireyler kendi ülkelerinde olmayan, maliyet veya bekleme süresinin uzunluğu açısından bazı tedavileri için daha uygun koşullara sahip ülkeleri tercih etmektedirler.  

 

Medikal turizmi diğer sağlık turizmi çeşitlerinden ayıran şey başka ülkeye seyahatin sadece kendi isteğine göre değil gerekliliğe göre gerçekleşmesidir. Bu amaçla başka ülkelere seyahat eden kişilere medikal turist denir. 

 

Dünya turizm hareketlerinde önemli bir noktada bulunan Türkiye, kaliteli sağlık hizmetleri, fiyat avantajları, yetişmiş insan gücü, sağlık sigortası desteği ve bulunduğu coğrafi konum ve iklimi sayesinde tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Türkiye'de en fazla göze çarpan olay akreditasyonu tamamlanmış sağlık kuruluşlarının fazla olmasıdır.  

 

Türkiye medikal sağlık turizmi alanında yeteri kadar alt yapıya sahiptir. Bazı ülkelerde sağlık hizmetleri oldukça pahalı olduğu için bu ülkelerdeki insanlar sağlık açısında Türkiye’yi tercih etmektedirler. Bazı ülkeler ise kendi bünyesinde çok fazla Türk vatandaş bulundurduğu için bu insanların Türkiye’de ki şartları bilmesi ve insanları buraya yönlendirmesi de önemli etkenler arasındadır. Yine bazı ülkelerde bulunan alt yapı ve hizmet sıkıntısı da Türkiye’yi medikal turizmde tercihleri arasına almalarını sağlamaktadır. Bazı bölgelerde ise tedaviler için uzun bekleme dönemlerinin bulunması Türkiye’yi sağlık turizminde öne çıkarmaktadır. 

 

Türkiye'de uygulanan medikal hizmetler ; 

  • Ameliyatlar ( göz, diş gibi ) 

  • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisi 

  • Estetik ve plastik cerrahi operasyonlar  

  • Tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları 

şeklindedir. Özellikle estetik, diş ve kalp hastalıklarında diğer ülke vatandaşlarının Türkiye’yi tercih etmelerinin sebebi hem kaliteli sağlık hizmetlerinin bulunması hem de çoğunlukla maliyet açısından kendi ülkelerinden daha uygun fiyata yaptırabilmeleridir. Çoğu ülke vatandaşları bazı ameliyat ve tedavilerini Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında gerçekleştirerek kendi ülkelerine oranla %70-80 arası tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca bekleme süreleri de kendi ülkelerine göre çok daha kısadır. Başka ülkelerden Türkiye’ye gelen sağlık turistleri hem tedavilerini olup hem de tatil yapabilmektedirler.  

 

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarında da Türkiye’de başarı oranı oldukça yüksektir. Avrupa ülkelerine göre ilk denemede başarı oranı daha yüksektir ve bu da Türkiye’nin tercih edilme nedenlerinden biridir.  

 

Türkiye'de kanser tanı ve teşhisinde kullanılan gelişmiş cihazların bulunması ve kanser tedavilerine yine birçok ülkeye göre daha kısa sürede başlanması ve daha düşük maliyetlerde gerçekleşmesi Türkiye’yi cazip ülke konumuna getirmektedir.  

 

Estetik operasyonlarda Türkiye’de maliyet açısından Avrupa ülkelerinin neredeyse yarısı kadardır. Birçok estetik ameliyat Türkiye’de oldukça iyi koşullarda ve daha ucuza gerçekleştirildiği için diğer ülke vatandaşları hem bu olanaklardan faydalanmak hem de tatil yapmak için yine Türkiye’ye gelmektedirler.  

 

Dünya kalitesinde hizmet veren doktor, çalışan ve hastanelere sahip olan Türkiye medikal sağlık turizmi konusunda kendini geliştirmeye devam etmektedir. Bunun için yapılan çalışmalar son yıllarda daha fazla hız kazanmıştır. İnsanlar hem tedavi olup hem tatil yaparak memnun ve mutlu bir şekilde ülkelerine dönmektedirler.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş