Türkiye'de Termal Sağlık Turizmi

Türkiye'de Termal Sağlık Turizmi

Türkiye'de Termal Sağlık Turizmi

                       

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen termal ve mineralli suların insan sağlığı için çok önemli olduğunu ve kullanıldığını biliyoruz. Çok eski zamanlarda insanlar termal suları dinlenme, sağlık, tedavi ve zindelik sağlaması için kullanmışlardır.   Türkiye'de termal sağlık turizmi konusunda etkili bir konumdadır.

 

Türkiye coğrafi konum olarak en iyi kaplıca ve jeotermal tesisleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu özelliği ile Avrupa’da 1. ülke konumundadır. Ayrıca bu termal suların sıcaklık, fiziksel ve kimyasal özellikleri de sağlık açısından ideal değerdedir. Türkiye'de kaynakların birçoğu doğal çıkışa sahiptir ve mineral, tuz, kükürt gibi değerleri ise sağlık açısından çok iyi değerlere sahiptir. Aynı zamanda Türkiye’de bu kaynakların kullanım süresi diğer ülkelerden çok daha uzundur. Bu da Türkiye’de termal sağlık turizmi önemini artırmaktadır.  

 

Türkiye'de Afyon, Denizli ve Aydın en fazla termal kaynakların bulunduğu illerdir. Bölge olarak ise en fazla Ege, Marmara ve Orta Anadolu kaplıcaların yoğun olarak bulunduğu yerlerdir. Türkiye'de son yıllarda termal sağlık tesislerinin artması, sahip olduğu iklimsel avantajları ve doğal güzellikleri sadece tatil turizmi için değil termal sağlık turizmi için de tercih edilen bir ülke olmasını sağlamıştır.  

 

İçmeler, buhar banyoları, sıcak su banyoları ile egzersiz, masaj gibi faaliyetler ile insanlara sağlıklı yaşam alanları sunmaktadır. Termal sağlık turizmi kapsamında fizik tedavi, rehabilitasyon, diyet, psikoterapi, çamur banyoları, sıcak su banyoları uygulamaları bulunmaktadır.  

 

Kaliteli termal suyun sıcaklığının 20 dereceden yüksek olması ve yeteri kadar mineral bulundurması gerekir. Termal sular sadece hastalara değil sağlıklı kişiler tarafından da kullanılması gereken şifa kaynaklarıdır. Günümüzde insanlar termal tesisleri tercih ederken kendi ülkelerinden farklı iklim ve özelliklere sahip başka ülkeleri tercih etmektedir. Bunun sonucunda ise termal sağlık turizmi geniş yayılım göstermektedir.  

 

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalara göre termal tedavinin başta romatizmal hastalıklar ve dermatolojik hastalıkların tedavisi olmak üzere birçok hastalıkta kullanıldığı belirtilmiştir. Aynı zamanda insanın bağışıklık sistemini güçlendiren, yaşlanma ve stresi önleyici wellness, anti-aging, anti-stres, fitness gibi popüler olan uygulamalarda yine termal turizm içerisinde ele alınmaktadır. Bu tesislere ise özellikle son zamanlarda talep çok fazladır.  

 

Termal turizmde özellikle 50 yaş üstü bireyler daha aktif konumdadır. Bu bireyler hastalanınca tedavi olmak düşüncesinden çok hastalığı önleyici tedavilere yönelmiş ve termal turizme ilgi artmıştır. Bu olay Wellness kavramını yani iyi olma durumunu ön plana çıkarmıştır. Zinde kalma ihtiyacı hisseden insanlar özellikle de giderek yaşlanan Avrupa nüfusu daha fazla termal kür hizmeti almak istemektedir. Ancak son zamanlarda çok daha genç bireyler de tedavi ve rehabilitasyon için termal turizmi tercih etmektedir. Çünkü en güzel tedavi doğal olanıdır.  

 

Termal sular birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlar kalp damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar, mide bağırsak yani metabolik hastalıklar, jinekolojik hastalıklar, nörolojik hastalıklar gibidir.  

 

Yine son zamanlarda yaygınlaşan Talassoterapi adı verilen deniz kürleri insanların ilgi odağı olmuştur. Bu yöntem tıbbi denetim altında deniz yosunu, deniz çamuru, deniz suyu ve denizden elde edilen daha birçok maddenin kombinasyonu ile yapılan bir tedavi sistemidir. Bu yüzden Talassoterapi merkezleri sadece deniz kenarlarında kurulmaktadır. Talassoterapi deniz içerikleri ve bol güneş sayesinde vücut ve yüz bakım programları ile vücudun ve zihnin yenilenip canlanmasını, daha güzel, genç ve canlı bir vücuda sahip olunmasını sağlar. Bu tedavi sayesinde metabolizma hızı artar ve vücut bu sayede daha fazla minerali daha hızlı bir şekilde alır. Buna bağlı olarak daha da hızlanan metabolik faaliyetler sonucu vücuttan toksinler atılır, yağ yıkımı hızlanır ve vücut sağlıklı bir şekilde zayıflar.  

 

Sağlık turizminde önemli bir yer tutan Türkiye termal sağlık turizmi sağlık bakanlığınca halen geliştirme aşamasında olup insanların daha da fazla talep göstereceği bir turizm şeklidir. Bu talepler doğrultusunda da Türkiye kendini hızla geliştirmekte ve var olan kaynakların kullanımını artırmaktadır.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş