İsviçre'de Oturum İzni Almak

İsviçre'de Oturum İzni Almak

İsviçre'de Oturum İzni Almak

      İsviçre Federal Cumhuriyeti 26 Kantondan oluşmuş bir ülkedir. Her kantonda göçmenlik büroları ve ofisler bulunmaktadır. Ayrıca İsviçre'de oturum izni almak için gerekli şartlar kantonlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden kişi oturum izni başvurusunu yaşamını sürdüreceği kantondaki göçmenlik bürolarına yapmalıdır. 


 

Yaşam standartlarının çok yüksek olması insanların İsviçre’de daha uzun süre yaşamak istemelerini tetiklemektedir. İsviçre çok sayıda resmi dilin kullanıldığı bir ülke olması ile de dikkat çekmektedir ( Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi ). Avrupa’nın ortasında bulunan ülke ne Schengen üyesi bir ülke ne de Avrupa birliğine üye bir ülkedir. Ancak Schengen üyesi ülke vatandaşları için sınırları açıktır. Ayrıca ekonomisi bağımsız olduğu için bu ülkeye belli avantajlar sağlamaktadır.  

İsviçre'de oturum izni almak AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayan kişiler için farklı koşullar sunmaktadır. Eğer İsviçre’de 90 günden fazla kalınacak ise oturum iznine başvurulması gerekmektedir. Başvurular her kantonda bulunan kanton göçmenlik bürolarına yapılmalıdır. İzinler senelik olduğu gibi uzun süreli de alınabilmektedir. İsviçre’de çalışma izni almak için de öncelikle oturum izni almak gerekmektedir. Oturum izni alan kişi AB ülkesi vatandaşı ise kimlik kartı şeklinde bir oturum izni, AB ülkesi vatandaşı değilse biyometrik kimlik belgesi şeklinde verilir. Yine vize kategorilerindeki farklılığa bağlı olarak evraklar değişkenlik gösterebilmektedir.  

İSVİÇRE OTURUM İZNİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?


 

İsviçre'de oturum izni almak için ülkeye girdikten sonra 15 gün içerisinde gerekli yerlere başvuru yapılmalıdır. 

 

Oturum izni için gerekli standart evraklar ;

 

 • Online vize başvuru formu

 • Pasaport ve fotokopisi

 • Kimlik fotokopisi

 • Biyometrik fotoğraf 

 

şeklindedir. 


 

İsviçre oturum izinleri kısa süreli oturum izni, süreli oturum izni ve süresiz oturum izni olarak ana kategorilere ayrılmaktadır. 


 

B TİPİ OTURUM İZNİ ( Geçici oturum izni )

 

Kişinin İsviçre’de ki bir iş sözleşmesine ihtiyacı vardır. İş sözleşmesine bağlı olarak 1 yıl süreyle verilecek olan B tipi oturum izni sözleşmenin bitmesiyle geçerliliğini yitirir. Şartlar sağlandığında yenilenebilir. Ayrıca bu vizeye sahip olabilmek için kalacağınız süre boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız gerekir. 


 

L TİPİ OTURUM İZNİ ( Kısa süreli oturum izni ) 

 

1 yıl geçerliliği olan ve şartlara bağlı olarak uzatılabilen bir vize türüdür. Bu süre boyunca İsviçre’de çalıştığını kanıtlayabilen kişilere verilir. 


 

C TİPİ OTURUM İZNİ ( Süresiz oturum izni ) 

 

İsviçre’ye uzun süreli yerleşmek isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür. Ancak bu oturum iznine başvuru yapabilmek için kişinin en az 10 yıl İsviçre’de ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bazı ülke vatandaşları için ikamet süresi daha kısa olabilmektedir. C tipi oturum iznine sahip kişiler İsviçre vatandaşları ile okul, iş ve vergilendirmede eşit haklara sahip olmakta ve kanton sınırlaması olmadan her yerde yaşayabilmektedir. 


 

G TİPİ OTURUM İZNİ ( Sınır ötesi gidip gelmek için oturum izni ) 

 

İsviçre’nin sınır komşuları olan ülkelerin ( Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya gibi ) herhangi birinden İsviçre’ye çalışmak amacıyla gelen kişilere verilen oturum izni çeşididir. Bu izne sahip kişilerin kaldıkları ülkede kalıcı oturum iznine sahip olması ve haftada en az 1 kez kendi ülkelerine gitmeleri gerekmektedir. Genelde 1 yıl süreyle verilir. 


 

Ci TİPİ OTURUM İZNİ 

 

Ülkeler arası kuruluşların çalışanları, konsolosluk çalışanları ve bu kişilerin yakınları için verilen oturum iznidir. 


 

F TİPİ OTURUM İZNİ ( Geçici olarak kabul edilen yabancılar için oturum izni )

 

İsviçre’de geçici olarak kalmalarına izin verilmiş yabancıların kendi ülkelerine dönme kararı verilmiş ancak bağımsız sebeplerden ötürü ülkelerine dönemeyen kişilere verilen oturum iznidir. 


 

N TİPİ OTURUM İZNİ ( Sığınmacılar için oturum izni ) 

 

Ülkeye sığınma talebi ile gelmiş kişilerin başvuru süreçleri değerlendirilirken verilen oturum izni çeşididir. Bu süreçte İsviçre’de yaşayan ve çalışan sığınmacılar sürecin sonunda B tipi oturum iznine başvurmalıdır. 


 

S TİPİ OTURUM İZNİ ( Korunmaya muhtaç kişiler için oturum izni ) 

 

Yardıma muhtaç kişilere verilen bu oturum izni ile kişi İsviçre’de geçici olarak kalabilir. Ancak ülkeyi terk ederse tekrar dönemez.


 

İSVİÇRE OTURUM İZNİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


 

 • İsviçre oturum izni sahibi bir kişi eşini ve reşit olmayan çocuklarını da İsviçre’ye götürebilir.

 • Eğer kişi B ya da C oturum iznine sahip ise bu kişinin aile bireyleri de İsviçre’de bir işte çalışabilir.

 • İsviçre B,C ve L oturum izni kartlarına mikroçip eklemiştir. Yani bu kimlik kartları iki parmak izi ve fotoğraf gibi verilere sahiptir. 

 • İş amaçlı yani çalışmak için oturum izni alınacak ise kanton bölgesine ya da çalışılacak yere göre gereken şartlar da sağlanmalıdır.

 • İsviçre’ye öğrenci olarak gidiyorsanız yine buna göre istenecek evrak ve belgeleri de eksiksiz sunmanız gerekmektedir.

 • İsviçre’de gayrimenkul satın almak oturum izni almayı garantilemez yine de belli şartların sağlanması gerekmektedir. 

 • Oturum izni kategorisine göre ek evrakların istenebileceğini unutmamak gerekir.

 • İsviçre Konsolosluğu yine gerek gördüğü takdirde ek evrak isteyebilir hatta bunların tercüme edilmesini talep edebilir. 


 

Bunlar ve çok daha fazlası için Adlone Consulting ve İsviçre’de bulunan partnerlerimiz hizmetinizde olacaktır. İsviçre'de oturum izni almak ile ilgili her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş