İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vize Türleri

İngiltere Vize Türleri

                                 

İngiltere vizesi Birleşik Krallık ülkelerine giriş yapmak için alınması gereken vize türüdür. İngiltere vizesi başlığı altında birçok vize kategorisi bulunmaktadır. Bu yazımızda İngiltere vize türleri konusunu kısaca açıklayacağız.  

 

       İNGİLTERE VİZE TÜRLERİ NELERDİR ? 

 

  1. İNGİLTERE TİCARİ VİZE : İngiltere’ye ticari amaçla seyahat etmek isteyen Bordo, Gri ve Yeşil pasaport sahipleri ticari vize almak durumundadırlar. Ticari vize için kişinin gideceği yeri ve amacını kanıtlayacak şekilde bir davet mektubu alması gerekir. Bu davet mektubu konsolosluğun ön gördüğü bilgileri içermeli ve İngilizce dilinde yazılmalıdır. Ticari vize için standart evrakların ( pasaport, kimlik, nüfus kayıt örneği gibi..) yanı sıra finansal durumu kanıtlayıcı banka, tapu, ruhsat benzeri belgeler, yeterli bir maddi kaynağa sahip olma, seyahat için gereken rezervasyonlar, davetiye mektubu ve geri dönüşü kanıtlayan belgeler gerekmektedir.  

 

  1. İNGİLTERE TURİSTİK VİZESİ : Kısa süreli İngiltere seyahatleri için alınması gereken bir vize türüdür. Turistik vize alımında 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl olarak süreler belirlenmiştir. Bu sürelere göre vize ücretleri de değişmektedir. Turistik vize için pasaport, vize başvuru formu, kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ulaşım ve konaklama rezervasyonları, banka hesap dökümü ve tapu ruhsat gibi taşınmazlara ait belgeler ve mesleki evraklar ( SGK lı çalışanlar, devlet çalışanları, işverenler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler için ayrı belgeler) istenmektedir.  

 

  1. İNGİLTERE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ : Aile veya arkadaş ziyareti yapacak kişilerin mesleki durumuna göre bazı evraklar hazırlaması gerekir. Kişiler bu belgeleri hazırladığında ayrıca seyahati destekleyici belgeler, randevu onay belgesi ve online vize başvuru formunu doldurup ilettiğinde vize başvurusuna hak kazanır. Ziyaret vizesi için ; davetiye belgesi, pasaport, seyahati destekleyici rezervasyonlar, maddi gelir yeterliliği, geri dönüşü kanıtlayıcı belgeler temin edilmelidir.  

 

  1. İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ : Öğrenci vizesi ülkeye dil, lisans, yüksek lisans gibi işlemler için gidecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Öğrenci vizesi için gereken evraklar ; eğitim bilgilerini içeren evraklar, gideceği bölgedeki eğitim kurumundan gelen kayıt kabul belgesi, biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği, konaklama ve uçuş rezervasyonları, finansal yeterlilik ve gelir belgeleri, pasaport gibi belgelerdir. Bu vize ile İngiltere’de 6 ay konaklanabilir. Bu yüzden ülkeye geri dönüşü kanıtlayan belgeleri de başvuru sırasında sunmak gerekiyor.  

 

  1. İNGİLTERE TİER 4 VİZESİ : İngiltere’de ilkokul, lise, ön lisans, lisans, dil kursu, doktora gibi eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Yaş aralığına göre de vize türü ve şartları farklılık gösterebilir. 6 ay ve daha uzun süre ile eğitim almak isteyenlerin başvurduğu vizedir. Eğer eğitim uzun sürecekse CAS ( Confirmation of Acceptance for Studies ) belgesi alınmalıdır. Eğitim için öğrenciye sponsorun oluşturduğu belgedir ve hazırlanan diğer evraklarla tutarlı olmalıdır. Ayrıca 6 aydan uzun kalınacaksa Immigratin Health Surcharce(IHS) harcı yatırılmalı ve sağlık sigortası referans numarası elde edilmelidir. Bu da elektronik formun doldurulduğu sistem üzerinden yapılabilmektedir. Tier 4 vizesi için aranılan diğer bir önemli şart ise dil seviyesidir. İngilizce eğitim alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde, NQF 6 ve üzeri düzeyde eğitim alacak öğrencilerin ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Standart evraklar ve bu istenen evrakların hazırlanması ve İngilizce tercümesi ile başvuru yapılabilir. 

 

  1. İNGİLTERE ÇALIŞMA VİZESİ : İngiltere çalışma vizesi için çalışma izninin olması gerekiyor. Çalışma vizeleri Tier 2 ve Tier 5 çalışma vizesi olarak ayrılmaktadır. Çalışma vizesi için çalışılacak yerin belirlenmiş olması gerekmektedir. İşveren çalışacak kişiye çalışma izni çıkarmak durumundadır. İşverenin tüm kayıtlarını yaptırmış ve gereken izinleri almış olması gerekmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin 16 yaşından büyük olması, yeterli derecede dil bilmesi ve maddi olarak gereken yeterliliğe sahip olması da önemlidir.    

 

  1. İNGİLTERE TİER 1 VİZESİ : İngiltere’de girişimcilerin, üstün nitelikli kişilerin veya kendi işini kurmak isteyenlerin yasal olarak İngiltere’de bulunmasına ve çalışmasına olanak sağlayan vize türüdür. Üstün yetenekliler vizesi de denilmektedir. Vize başvuru formunun çıktısı, vize ücretinin ödeme maili, evrakların orijinalleri ile birlikte fotokopileri İngilizceye tercüme edilmiş bir şekilde hazırlanmalıdır. Tier 1 vizesi için en önemli belge içişleri bakanlığından başvuru sonucunda alınan Onay Belgesidir. Tier 1 vizesi başvurusunda alt kategoriler vardır seçim yaparken bunlara da dikkat etmek gerekiyor.  

 

  1. İNGİLTERE TİER 2 VİZESİ : İngiltere çalışma vizesinin bir kategorisi olarak başvurulan vize türüdür. Evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamak önemlidir. Gidiş amacını ifade eden İngiltere Başkonsolosluğuna hitaben İngilizce yazılmış vize talep dilekçesi ıslak imzalı bir şekilde sunulmalıdır. Formlar online ortamda doldurularak randevu alınmalıdır. Pasaport, puanlama sistemi olan Öz Değerlendirme Dökümü, COS Belgesi, tüm diploma ve sertifikaların ( denkliği sağlanmış ) başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.  

 

  1. İNGİLTERE TİER 5 VİZESİ : Birleşik Krallık’ta geçici bir süre bir proje ve program doğrultusunda gönüllü olarak çalışmak isteyenlerin başvurması gereken bir vize türüdür. Ancak gidiş amacını teyit edecek evrakların sunulması gerekmektedir. Diğer vize türlerinde olduğu gibi finansal yeterliliğinin olduğunu ispatlayan belgerinde başvuruda ibraz edilmesi gerekir. Standart evrakların yanı sıra COS belgesi yani kişinin çalışacağı kurum tarafından oluşturulan sponsorluk sertifikası da gerekmektedir. Bu belge aynı zamanda başvuru sahibine 30 puan kazandırmaktadır. Kişi toplamda 40 puan kazanmalıdır. Gelir düzeyi, eğitim düzeyi, iş alanı ve dil yeterliliği gibi etkenler puanlamada etkili olmaktadır.  

 

  1. İNGİLTERE ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ : İngiltere iş kurma vizesi olarak ta bilinen Ankara Antlaşması Vizesi kendi işini kurmak isteyen ve belirli bir sermayeye sahip Türk Vatandaşlarının başvurduğu bir vize türüdür. Belirli bir mezuniyet derecesine ihtiyaç yoktur. Ayrıca kişi eş ve çocuklarını da İngiltere’ye getirebilmektedir. Güzel bir iş projesi sunmak, kararlı olmak, işini yürütecek kadar İngilizce biliyor olmak, yapılacak işin kişinin ve ailesinin geçimini sağlayabilecek kadar kâr getirisinin olması gibi özellikler bu vizede aranan şartlar arasındadır.  

 

 

İngiltere vize türleri konusunu kısaca açıklamaya çalıştık. Soru ve işlemleriniz için danışmanlık şirketimiz Adlone Consulting Danışmanlık hizmetinizdedir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Bizi Takip Edin

Sosyal Medyada Paylaş